آخرین خبرها
سمعک هوشمند
سمعک هوشمند

اصطلاحات شنوایی

اصطلاحات شنوایی

امروز و در این بحث سعی داریم شما را با برخی اصطلاحات شنوایی ، واژه ها و مفاهیم که در دنیای شنوایی شناسی کاربرد دارند، آشنا کنیم:

اصطلاحات شنوایی
اصطلاحات شنوایی
  • شنوایی دو گوشی Binaural Hearing 

وقتی هر دو گوش ما به یک میزان می شنوند و مغز یک تصویر واحد از صدای رسیده به 2 گوش تولید می کنند ما از شنوایی دو گوشی بهره برده ایم. گاهی این اصطلاح در تجویز سمعک بکار می رود. شنوایی در دوگوشی به وقت استفاده از سمعک نیز مهم می باشد. در اکثر کم شنوایی ها ما نیاز به استفاده از دو سمعک برای استفاده از شنوایی دو گوشی داریم. این می تواند خیلی مضر باشد که ما تاکید روی استفاده از یک سمعک داشته باشیم.

شنوایی دو گوشی
شنوایی دو گوشی
  • کم شنوایی

هر نوع ضعف در توانایی شنیدن را می گویند. 2 نوع کم شنوایی کلی داریم. فیزیولوژیک و پاتولوژیک. کم شنوایی فیزیولوژیک در اثر استفاده طولانی مدت از شنوایی و افزایش سن بوجود می آید. این کم شنوایی درمان خاصی ندارد و بهترین راه حل آن استفاده از یک سمعک مناسب است.

کم شنوایی پاتولوژیک اشاره به تضعیف قدرت شنوایی در اثر یک بیماری یا عامل خارجی دارد که پس از برطرف شدن علت، شنوایی ممکن است به شرایط طبیعی برگردد و یا شاید نیاز به استفاده از سمعک باشد.

کم شنوایی
کم شنوایی
  • ریک (RIC یا RIE)

بلندگوهای قدیمی سمعک، صدا را در ابتدای یک تیوب نازک تولید می کردند و این تیوب صدا را به داخل کانال گوش هدایت می کرد. سمعک های نسل جدید که ریک نامیده می شوند، صدا را داخل کانل گوش تولید می کنند. به این معنی که صدا بعد از تقویت از طریق یک سیم نازک که دور گوش می چرخد به بلندگوی طریفی که در کانال گوش قرار گرفته منتقل می شود و صدا در خود کانال تولید می شود. حسن این بلندگوها، زیبایی و کیفیت صدا می باشند. تقریبا عمده کاهش شنوایی ها با این سمعکها قابل پوشش می باشند.

سمعکRIC یا BTE
سمعکRIC یا BTE
  • تله کویل (Telecoil )

قابلیتی در سمعک متشکل از یک سیم پیچ پیشرفته است که امکان مکالمه با تلفن را برای فرد دارای سمعک میسر می سازد. این قابلیت در سمعکهای مختلف، به شکلها و اسامی متنوع ظهور می یابد لیکن اصطلاح فنی که در مشخصات سمعک می آید Telecoil می باشد.

تله کویل
تله کویل
  • لوپ

تصور کنید وقتی معلم سر کلاس صحبت می کند،مستقیما در سمعک کودک کم شنوا پخش شود یا در سینما، صدای فیلم مستقیما در سمعک فرد کم شنوا پخش شود. لوپ تاثیر پذیری سمعک از امواجی است که در محیط تولید شده است. این امواج توسط قطعه لوپ ایجاد شده و اگر سمعک قابلیت لوپ داشته باشد، اطلاعات را بصورت پیام شنیداری برای فرد، تولید می کند.

لوپ
لوپ

همانطور که در تصویر ملاحظه می کنید، لوپ قابلیتی است که مربوط به مکان می شود. به این معنی که اگر دستگاه فرستنده لوپ در محیط نصب باشد و سمعک قابلیت لوپ را داشته باشد، این سیستم کار می کند. تجهیز اماکن عمومی مثل کتابخانه،سالن تئاتر،فرودگاه و… به سیستم لوپ در دستور کار دولتها قرار دارد.

  • جئو تگینگ (GeoTagging)

این قابلیت در سمعکهای هوشمند جدید بکار گیری شده است. در این قابلیت، سمعک با استفاده از اطلاعات GPS در مکانهای مشابه، قابلیتهای مشابهی از خود بروز می دهد. مثلا اگر فرد برای منزل خود، تنظیماتی را برای سمعک خود در نظر گرفته است، هربار که به این محیط وارد شود، تنظیمات سمعک به حالت منزل بر می گردد.

geo tagging
geo tagging
  • ولوم کنترل (Volume Control)

دکمه هایی ریز روی سمعک هستند که وظایف متنوعی را برعهده دارند. این دکمه ها قبلا فقط برای افزایش و کاهش صدای سمعک بکار می رفتند، لیکن اکنون با استفاده از برنامه و توسط شنوایی شناس، وظایف متنوعی از جمله تغییر برنامه، به آنها محول می گردد.

ولوم کنترل
ولوم کنترل
این مطلب به روز می گردد…

 

اصطلاحات شنوایی
  • اصطلاحات شنوایی
5.0
درحال ارسال
امتیاز کاربر 0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)

سمعک دیجیتال

طنز و سمعک

طنز و سمعک مردی مدتی بود متوجه شده بود که همسرش نمی شنود . و …

تعادل

اختلال تعادل چیست؟

اختلال تعادل چیست؟ اختلال تعادل به بیماری ای گفته می شود که باعث می شود …

تومــور عصـب شنـــوایـــی

تومــور عصب شنوایی تومور عصب شنوایی یک سرطان خوش خیم در عصب هشتم جمجمه ای …

راه هایـی بـرا ی بهتـر شـنیــدن

 امیدواریم : که بتوانیم کمکی در افزایش سطح آگاهی شما در مورد سمعک و استفاده …

خرابی سمعک

خرابی سمعک

خرابی سمعک خرابی سمعک عموما به اشکال زیر انجام میپزیرد: سمعک های امروزی دارای تکنولوژی …

یک پاسخ

  1. HiSamak.com Admin شهریور ۲۳, ۱۳۹۶