سمعک،قیمت سمعک،بهترین سمعک،خرید سمعک: 22212127 - 09102004566|Info@hisamak.com

تاثیر مصرف روزانه مسکن‌ها بر شنوایی در زنان

خانه » blog » تاثیر مصرف روزانه مسکن‌ها بر شنوایی در زنان

تاثیر مصرف روزانه مسکن‌ها بر شنوایی در زنان

تاثیر دارو بر شنوایی

تاثیر دارو بر شنوایی و سایر حواس انسان اثبات شده است. برخی دارو با تاثیر موفقتی و برخی با تاثیر دائمی بر حس شنوایی، می توانند مشکلات جدی برای ارتباط ما بوجو آورند. روش منطقی مصرف داروها ، تحقیق در مورد ساید افکت یا تاثیر جانبی داروی مصرفی است. مثلا جنتای مایسین که یک داروی آنتی بیوتیک فوق العاده موثر و مفید است ، در خانواده داروهای اتوتوکسیک یا سمی برای گوش قرار می گیرد. در این مقاله سعی داریم به بخش از موضوع تاثیر دارو بر شنوایی  بپردازیم.

داروهای اتوتوکسیک بر سیستم شنوایی چه تاثیراتی دارند؟

بسیاری از افراد پس از مشاهده ی علایم اختلالات شنوایی از قبیل وزوز گوش یا سرگیجه و هم چنین نیاز به تکرار گفتار توسط مخاطبان برای اینکه متوجه صحبت آنها بشوند، به پزشک مراجعه می نمایند. قطعا ادیولوژیست متخصص پس از بررسی و تعیین وضعیت وی برای وی داروهایی را تجویز می نمایند و البته باید ذکر است که این داروها برای درمان تجویز می شوند و آنچنان اثر مخربی بر روی گوش های بیمار ندارند . اما به دنبال مصرف برخی از قرص ها و داروهای دیگر برای درمان انواع بیماری های دیگر از جمله انواع عفونت ها و التهابات ، امکان دارد تاثیر دارو بر شنوایی در فرد مصرف کننده به وجود آید زیرا این داروهای اتوتوکسیک هستند . هر چه مقدار و میزان مصرف زیاد تر باشد تاثیرات مخرب انها بیشتر خواهد بود . در ادامه ی این مقاله با انواع ترکیب هایی که تحت عنوان سم گوش از خانواده تاثیر دارو بر شنوایی نامیده شده اند، آشنا می شوید.

 

انواع تاثیرات داروهای اتوتوکسیک یا سم زا

  • آسیب به سیستم شنوایی
  • ایجاد اختلال در سیستم دهلیزی یا تعادلی

ایجاد وزوز گوش در فرکانس های بالا اولین نشانه ی تاثیر این داروها می باشد و میزان ان در افراد مختلف با توجه به حساسیت آنها و میزان و دوز مصرف متفاوت می باشد. در صورتی که پس از استفاده از هر قرص ، کپسول یا دارویی برای درمان بیماری خود مشاهده ی تغییرات منفی در سیستم شنیداری خود شدید لازم است که حتما و سریعا به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ادامه دادن داروهای اتوتوکسیک می توان منجر به ایجاد کم شنوایی شود .هم چین از سایر علایم این موضوع می توان به ایجاد حالت تهوع و استفراغ، سرگیجه و عدم تعادل نام برد. در ادامه به معرفی انواع این داروها می پردازیم.

 

انواع داروهای اتوتوکسیک

  • آمینوگلیکوزیدها

یکی از شایع ترین داروهایی که به عنوان سم گوش گزارش شده است، می باشد که در دسته ی آنتی بیوتیک ها قرار می گیرد و معمولا برای درمان انواع عفونت تجویز می گردد. جنتاماسین، استرپتومایسین، آمیکاسین، نئومایسین، کانامایسین، توبرامایسین، دی هیدرواسترپتومایسین از انواع قرص هایی هستند که در این گروه قرار می گیرند و برای برطرف سازی عفونت های مختلف در اعضای مختلف بدن تجویز می شوند . تا ثیر این داروی اتوتوکسیک بر سیستم شنوایی به این صورت است که در حلزون گوش به سلول های اپی تلیال عصبی و مویی اسیب رسانده و موجب افت شنوایی در فرکانس های بالا می شود و با ادامه ی مصرف فرکانس های پایین را نیز درگیر می نماید. در بین انواع داروهایی که موجب آسیب به سیستم شنوایی می شونداین گروه از داروهای اتوتوکسیک بیشترین میزان تاثیر را دارند و در بین آنها استرپتومایسین و جنتامایسین باعث صدمه به سیستم تعادلی می شوند و سایر انها از قبیل کانامایسین، دی هیدرواسترپتومایسین، نئومایسین، آمیکاسین و توبرامایسین باعث ایجاد سمیت ناحیه ی حلزونی شنوایی می گردد.

  • داروهای ضد التهاب

این داروها و به خصوص انواعی که از نوع غیر استروئیدی یا NSAIDهستند برای کاهش و کنترل درد به کار می روند . از انواع داروهای اتوتوکسیک به حساب می آیند و مصرف قرص هایی مثل آسپرین،ایبو پروفن، ژلوفن و ناپروکسن در دوز بالا می تواند موجب به ایجاد کم شنوایی شود. که معمولا با وزوز گوش همراه است.

  • داروهای دیورتیک یا ادرار آور

در این گروه ، آن داروهایی که به نام دیورتیک لوپ معروف هستند و ترشح اب و نمک را د رکلیه تنظیم می نمایند، به عنوان اتوتوکسیک شناخته می شوند و معمولا در درمان ادماتوز،هایپرکلسمیای شدید و فشار خون تجویز می شوند . تاثیر مخربی که این گروه بر روی سیستم شنوایی می گذارد این است که به سلول های مویی و نوار عروقی (استریا واسکولاریس) آسیب می رساند و موجب ایجاد کم شنوایی می گردد .

  • داروهای ضد مالاریا

کینین و کلوروکین داروهایی از این دسته هستند که دارای ویژگی اتوتوکسیک هستند و در فرکانس های بالا کم شنوایی ایجاد می نمایند. مصرف آنها با دوز پایین نیز چنین اختلالی را پدید می اورد و به پیچ پایه ی حلزون گوش اسیب می زند .

  • داروهای موضعی

پلی میکسین B و و پروپیلن گلیکول برای درمان عفونت های گوش میانی با اگزما استفاده می شوند که می توانند اثر مخرب بر از بین بردن سلولهای مویی داشته باشند . زیرا این داروها از نوع اتوتوکسیک های آنتی بیوتیکی هستند.

  • داروهای شیمی درمانی

بلئومایسین، فلوروراسیل، نیتروژن موستارد ، سیس پلاتینوم از جمله داروهایی هستند که در درمان سرطان استفاده می شوند ولی از عوارض جانبی آنها درد، وزوز، کم شنوایی از ( نوع دو طرفه و در فرکانس های بالا ) می باشد. اگر مصرف این داروها ادامه یابد به علت اینکه اتوتوکسیک هستند فرد در فرکانس های پایین نیز دچار کم شنوایی می گردد .

تاثیر مصرف روزانه مسکن‌ها بر شنوایی در زنان

تاثیر دارو بر شنوایی

تاثیر دارو بر شنوایی

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، مصرف بلندمدت مسکن‌های بدون نسخه با افزایش خطر ناشنوایی در برخی زنان مرتبط است.

به گزارش ایسنا، گروهی از پزشکان بیمارستان زنان در بوستون آمریکا اظهار داشتند: زنانی که برای مدت شش سال یا بیشتر قرص ایبوپروفن یا استامینوفن مصرف می‌کنند بیش از زنانی که برای مدت یک سال یا کمتر از این داروها مصرف کرده‌اند در معرض از دست دادن قدرت شنوایی خود هستند. همچنین در این مطالعه ارتباط قابل توجهی بین مصرف طولانی‌مدت آسپرین و از دست رفتن قدرت شنوایی مشاهده نشد.

دکتر گری کورهان محقق ارشد این مطالعه گفت: اگرچه شدت خطر از دست رفتن قدرت شنوایی با مصرف داروهای مسکن خفیف بوده اما با در نظر گرفتن متداول بودن میزان مصرف این داروها، افزایش ناچیز این خطر می‌تواند تاثیرات مهمی بر سلامت داشته باشد.

این پزشک افزوده: با در نظر گرفتن این ارتباط، تقریبا ۱۶.۲ درصد از نارسایی شنوایی در این زنان می‌تواند از مصرف قرص ایبوپروفن یا استامینوفن ناشی شود. به گزارش هلث دی نیوز، محققان با بررسی روی بیش از ۵۴ هزار زن ۴۸ تا ۷۳ ساله دریافتند مصرف طولانی مدت این مسکن‌ها با افزایش خطر نارسایی شنوایی در آنان همراه است.

5.0
درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)
تبریک می گوییم
شما به شنوایی خود اهمیت می دهید و برای سلامتی آن، های سمعک را مطالعه می کنید، خوشحالیم
close-image

خرید،مقایسه و بررسی بهترین سمعک های دنیا در های سمعک. تلفن گویا: 22212127 رد کردن