سمعک | خرید سمعک | قیمت سمعک | سمعک نامرئی | کم شنوایی | پیر گوشی | سمعک پشت گوشی | سمعک وایرلس | سمعک دیجیتال | سمعک هوشمند ||Info@hisamak.com

تست سرگیجه

خانه » blog » تست سرگیجه

تست سرگیجه

تست سرگیجه

برای بررسی سرگیجه و اختلالات تعادلی ناشی از سیستم وستیبولار آزمون های متعددی وجود دارد که از میان آنها می توان به آزمون های بالینی بررسی کننده وضعیت مخچه ، آزمون VEMP ، آزمون VNG ، آزمون دیس هالپایک و آزمون E.Cho.G جهت بررسی بیماری منییر اشاره کرد.

تست VNG  از مجموعه های تست سرگیجه

هدف از این آزمایش ارزیابی تعادل اندام (سیستم وستیبولار) و سرگیجه است در واقع این آزمایش یک سیستم تشخیص کامل برای تجزیه و تحلیل و ثبت حرکات غیر ارادی چشم (نیستاگموس) با استفاده از تکنولوژی تصویر بردازی ویدئویی است.در این آزمون با ارزیابی حرکات چشم می توان سیستم دهلیزی گوش را بررسی کرد. این آزمون مجموعه ای از چند تست شامل ارزیابی حرکات سریع چشم، آزمون نگاه خیره با چشمان باز و بسته، آزمون اپتوکینتیک، آزمون وضعیتی در کلیه جهات با چشمان باز و بسته، آزمون هالپایک و آزمون کالریک می باشد. کاربرد بالینی این آزمون برای بررسی اختلالات سیستم دهلیزی گوش داخلی می باشد .سرگیجه های وستیبولی میتواند ناشی از ضربه، مصرف دارو، بیماریهای ویروسی و… باشد.

این افرادوقتی سر خود را در وضعیت خاصی (BPPV)یکی از انواع رایج سرگیجه، سرگیجه وضعیتی خوش خیم ناگهانی این افرادوقتی سر خود را در وضعیت خاصی قرار می دهند دچار یک حس چرخشی ناگهانی می شوند این حالت سرگیجه در اثر رسوب ذراتی که از ماکولای اوتریکول و یاساکول جدا می شود و بر روی آمپولهای مجاری نیمدایره گوش داخلی می نشیند ایجاد می شود.

آزمایش VNG که یکی از آزمایش های مفید میباشد در کلینیک شنوایی های سمعک آنجام میپذیرد: ۲۲۲۱۲۲۷ تلفن پذیرش

آزمایش VEMP از مجموعه های تست سرگیجه:

یکی از آزمایشات شنوایی معروف در زمینه ی سنجش شنوایی افراد مبتلا به عارضه ی کم شنوایی ، آزمایش VEMP  است .اکثر تست های شنوایی به منظور تشخیص عملکرد عادی و نرمال ساختار های گوش و اعصاب ناحیه ی گوش می باشد . در کلینیک های سمعک، آزمایش VEMP برای مراجعه کنندگانی که از افت شنوایی خود شکایت دارند انجام می پذیرد . روال انجام این آزمایشات به این شکل است که در طول آزمایش یک دستگاه هدفون روی گوش فرد مراجعه کننده قرار می گیرد ، و الکترودهای کوچکی به وسیله ی نوعی چسب به پوست روی عضله های گردن شخص متصل می شوند و سپس صدا از طریق هدفون منتقل می گردد . در طی آزمایش VEMP الکترودها واکنش و پاسخ آن عضله را ثبت نموده و از طریق نرم افزارهای کامپیوتری میزان واکنش پذیری گوش انسان را به صدا تعیین می نمایند .مدت زمان این آزمایش یک ساعت می باشد .

سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم یا بی‌پی‌پی‌وی (BPPV):

عارضه‌ای است که در آن، بیمار پس از حرکات سر یا تغییرات سریع وضعیتی، از سرگیجه‌های کوتاه مدت شکایت دارد. علائم بی‌پی‌پی‌وی به‌ویژه هنگام جابجا شدن به سمت دیگر در حین خواب یا خمیده شدن سر به سمت عقب رخ می‌دهد. دوره زمانی رخ دادن علائم بسیار کوتاه است و اگر بیمار بدون حرکت باشد، علائم به سرعت مرتفع می‌شوند. معمولاً پس از برطرف شدن علائم، فرد می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهد و همراه با بیماری، نشانه عصبی یا شنوایی دیگری وجود ندارد.

در کلینیک های سمعک، می‌توان علائم ذکر شده را در آزمون دیکس-هالپایک برانگیخته و مشاهده نمود. برای اجرای مانور، بیمار روی تخت نشسته و آزمونگر با چرخاندن ۴۵ درجه‌ای سر به یک سمت، سریعا بیمار را به وضعیت خوابیده می‌برد. معمولا سر با زاویه ۲۰ درجه از لبه تخت آویزان شده و حرکات چشمی برای ۳۰۰ ثانیه ثبت می‌شود. سپس، با سرعت، بیمار به وضعیت نشسته باز می‌گردد. در این حالت، گاهی سرگیجه ملایم همراه با نیستاگموسی که معمولا جهت آن خلاف جهت نیستاگموسی است که در وضعیت خوابیده مشاهده شده، بروز می‌کند. پس از یک وقفه کوتاه، همین کار برای سمت مقابل انجام می‌شود.

با انجام مانور هالپایک و مشاهده جهت نیستاگموس، می‌توان میان سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم مجاری خلفی و قدامی افتراق گذاشت. در این مانور، اگر گوش دارای ضایعه به سمت بالا باشد، بی‌پی‌پی‌وی مجرای قدامی برانگیخته می‌شود، در حالی که اگر بی‌پی‌پی‌وی مجرای خلفی وجود داشته باشد، طی مانور هالپایک، گوش ضایعه دیده باید به سمت پائین باشد تا علائم به وجود آیند. معمولاً در سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم مجرای خلفی، شاهد به وجود آمدن نیستاگموس‌های چرخشی زمین گرا هستیم در حالی که نیستاگموس بی‌پی‌پی‌وی مجرای قدامی، حالت زمین گریز دارد.

علائم بی‌پی‌پی‌وی مجرای افقی را نیز می‌توان از طریق مانور هالپایک برانگیخت، منتهی یک روش موثرتر، خوابانیدن تاق‌باز بیمار و آویزان کردن سر وی از لبه تخت و چرخاندن سریع سر به چپ و راست است بطوری که گوش به سمت پایین قرار گیرد. تشخیص سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم مجرای افقی با منشا کانالیتایزیس نیز بر مبنای مشاهده نیستاگموس‌های افقی زمین گرا است که در حین حملات سرگیجه، بروز می‌کند.

معمولاً اگر گوش ضایعه دیده به سمت پایین باشد، گیجی بیمار بیشتر شده و شدت نیستاگموس افزایش می‌یابد. در بی‌پی‌پی‌وی مجرای افقی نیز نیستاگموس دارای زمان نهفتگی کوتاهی است ولی دیرش نیستاگموس، طولانی تر از دو نوع دیگر سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم است.

آزمایش ECochG از مجموعه های تست سرگیجه:

آزمایش Ecog و یا الکتروکوکلئوگرافی که در کلینیک های سمعک انجام میگیرد.

الکتروکوکلئوگرافی آزمایشی تخصصی است که پتانسیل های الکتریکی و سیگنال های تولید شده در حلزون در پاسخ به صدا را اندازه گیری می کند و برای تشخیص بیماری هایی که باعث تجمع مایع گوش داخلی می شود استفاده می شود و کاربرد ویژه در تشخیص افتراقی بیماری منییر و هایدروپس آندولنف و شناسایی سرگیجه های محیطی دارد.

درآزمایش Ecog پاسخ از حلزون و عصب هشت دریافت و ثبت می شود و با محاسبه دامنه آنها با یکدیگر سلامت گوش داخلی و یا هرگونه اختلال مشخص می شود.

آزمایش الکتروکوکلئوگرافی با قرار دادن یک الکترود که متشکل از یک سیم، فتیله و اسفنج است در کانال گوش و در حد امکان نزدیک به حلزون گوش انجام میشود. سپس گوش با کلیک های متناوب از قطب بندی های مختلف و یا تن برست تحریک می شود.این تن های برست در گوش به ارتعاشات در گوش میانی تبدیل می شوندسپس به پیام های الکتریکی در گوش داخلی تبدیل و ثبت می شوند و  آزمایش Ecog با استفاده از نرم افزار کامپیوتری اندازه گیری می شوند. با بررسی دامنه امواج محتلف  می توان به مکان آسیب در حلزون پی برد.

انواع آزمونها و تستهای تعادل و سرگیجه در کلینیک های سمعک، همه روزه از ساعت ۹ صبح لغایت ۱۹ انجام می گیرد. جهت طرح سوال یا اخذ نوبت با شماره ۲۲۲۲۱۲۱۲۷ تماس بگیرید.

تست سرگیجه
  • تست سرگیجه
5.0

خلاصه

تست سرگیجه و درمان سرگیجه را از های سمعک بخواهید.

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)

خرید،مقایسه و بررسی بهترین سمعک های دنیا در های سمعک. تلفن گویا: 22212127 رد کردن