سمعک،قیمت سمعک،بهترین سمعک،خرید سمعک: 22212127 - 09102004566|Info@hisamak.com

تازه های شنوایی (علمی)

خانه » blog » تازه های شنوایی (علمی)

تازه های شنوایی (علمی)

زونا و کم شنوایی

یکی از بیماریهای ویروسی که بسیار مسری و خطرناک است بیماری زونا می باشد. به این بیماری هریس زوستر نیز می گویند.

زونا به دلیل دوباره فعال شدن باکتری های آبله مرغان می باشد که پس از بهبودی همچنان در بدن فرد مانده و منتظر یک عامل تشدید کننده برای دوباره فعال شدن می باشند ، حالا اگر میخواهید بیشتر با این بیماری آشنا شوید و همچنین علائم و راههای پیشگیری از زونا را بشناسید.

گاهی اوقات، این علائم در ناحیه صورت و گردن دیده می شود که علت این امر هجوم ویروس آبله مرغان به عصب تری ژمینال است. عصب تری ژمینال در سطح خارجی پل مغزی قرار گرفته وشامل 3 شاخه فوقانی، میانی و تحتانی است که به ترتیب در نواحی پیشانی و چشم ها، میانه صورت و قسمت چانه و گردن گسترده شده است . در صورت گرفتار شدن عصب تری ژمینال، سندرم “رامسی هانت” ایجاد می شود که حواس چشایی، شنوایی و بینایی را دچار اختلال می کند و در بعضی از موارد، به علت پیشرفت بیماری و عدم درمان به موقع، فرد بیمار، بینایی خود را از دست می دهد.

درمان زونا اسیکلوویر، یکی از داروهای موثر برای درمان این بیماری است که در نابودی ویروس واریسلا زوستر، کاهش درد و تقویت سیستم ایمنی بیماران نقش به سزایی دارد. در صورت تشخیص بیماری زونا توسط پزشک، مصرف قرص اسیکلوویر 24 ساعت بعد از احساس درد و سوزش و حتی قبل از بروز بشورات جلدی، توصیه شده است دسیکلوویر، فامسیکلوویر، و پنسیکلوویر از جمله داروهایی هستند که گاهی اوقات به جای اسیکلوویر برای درمان بیماری زونا به کار می روند. کورتیکو استروئیدها نظیر پردنیسون، برای کاهش التهاب و مهار پاسخ ایمنی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. تاثیر این دارو بر روی افراد مسن به مراتب بیشتر از افراد جوان است، البته این دارو را باید با تجویز پزشک و با احتیاط مصرف کرد. برای کاهش درد می توان از آنالژزیک ( تشکیل دهنده های درد) نظیر کپسول و همچنین کمپرس آب سرد استفاده کرد.

تغذیه و نکات بهداشتی در مدت بیماری از غلات ، برنج قهوه ای، مخمر آبجو، میوه و سبزی خام، بیشتر استفاده کنید. از مصرف فرآورده های استامینوفن پرهیز کنید، چون باعث طولانی تر شدن بیماری می شود . جداکردن وسایل شخصی بیمار، تمیز نگه داشتن پوست، مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک، اجتناب از خاراندن و کندن تاولها و قرار دادن موضع آسیب دیده در معرض نور خورشید برای مدت چند دقیقه، از جمله مواردی است که باید رعایت شود.

سیب حلزونی و گزینش فرکانسی

Your Content Goes Here

 گزینش فرکانسی، به قابلیت سیستم شنوایی در تفکیک مؤلفه های یک صدای مرکب، اشاره دارد. مطالعات مختلف نشان داده است که در افت های شنوایی حسی عصبی، منحنی های کوک فرکانسی (یا فیلترهای شنوایی) نسبت به حالت هنجار، پهن تر می شوند و هر چه افت شنوایی بیشتر می شود، مقدار این پهن شدگی، بیشتر می شود.

 یکی از پیامدهای رفتاریِ این منحنی های کوک پهن تر، تمایز فرکانسیِ ضعیف تر است. حدّ تمایز فرکانسی (DLF)، در افراد مبتلا به افت شنوایی حسی عصبی، افزایش می یابد و بنابراین برای کشف تغییری در زیروبمی، به تغییر فرکانسیِ بیشتری (نسبت به افراد هنجار) نیاز دارند.

پدیده ی گسترش رو به بالای پوشش، در افراد مبتلا به افت شنوایی حسی عصبیِ فرکانس بالا، تأثیرگذار است. این تداخلِ بالقوه با بازشناسیِ همخوان ها، زمانیکه سمعک ها تقویت بیشتری در فرکانس های پایین ارائه دهند، بیشتر خواهد بود. البته همه ی مطالعات، تأثیر گسترش پوشش در افراد مبتلا به افت حسی عصبی را تأیید نمی کنند.

بیماران مبتلا به افت حسی عصبی، نسبت به افراد هنجار یا افراد مبتلا به افت های شنواییِ انتقالی یا مختلط، مشکل بیشتری در حضور نویز دارند. بخشی از این مشکل می تواند مرتبط با پهن ترشدنِ فیلترهای حلزونی بوده و بخشی از آن مرتبط با گسترش روبه بالای پوشش، می باشد.

آسیب حلزونی، درک بلندی و رزولوشن شدتی

جالب است که سطح ناراحتیِ بلندیِ اصوات (LDL) در افراد مبتلا به افت حلزونی، تقریبا مشابه افراد با شنوایی هنجار است. این نکته، توصیف پدیده ی رکروتمان است. این پدیده موجب باریک شدنِ محدوده¬ی پویاییِ شنوایی (فاصله ی بین آستانه تا LDL) در افت حلزونی می شود. افراد مبتلا به افت حلزونی در انجام وظایف تمایز شدت، در SLهای مشابه، عملکردی بهتر یا مشابه افراد هنجار دارند؛ اما در SPLهای مشابه، عملکرد بدتری دارند. Moore اشاره می کند که “در زندگی روزمره، افراد مبتلا به افت شنوایی، اغلب در SLهای کمتری نسبت به افراد با شنوایی هنجار می شنوند، بنابراین تمایز شنیداریِ بدتری نسبت به افراد هنجار دارند؛ اما این مسأله، مشکل عمده ای برای آنها ایجاد نمی کند چراکه در زندگی روزمره، به ندرت پیش می آید که اطلاعات حیاتی با تغییرات اندک در شدت، منتقل شوند.

وزوز و انواع آن

Your Content Goes Here

برای متخصصین:

دو نوع وزوز:
⭕آبجکتیو
⭕سابجکتیو

سابجکتیو بدون حضور منبع صوتی و فقط توسط خود بیمار شنیده می شود،
آبجکتیو که عمدتا رایج نیست صدا توسط ساختار های نزدیک گوش ایجاد می شود و بعضی مواقع می تواند توسط آزمایشگر شنیده شود.

وزوز آبجکتیو عموما ضربانی همگام با ضربان قلب یا متناوب است.
سابجکتیو ها به علت غیرعادی بودن فعالیت های عصبی کورتکس که در اثر ورودی های آن که می تواند از حلزون،عصب شنوایی و ساقه مغز و.. باشد.بعضی ها بر این اعتقاد هستند که مکانیزم وزوز سابجکتیو مشابه phantom limb pain یا درد اندام قطع شده است.مشکلات کانداکتیو همانند انسداد مجرا توسط سرومن،جسم خارجی ،اوتیت میانی و خارجی،باروتروما،باختلاس عملکرد استاش،و اتواسکرولوزیس می توانند وزوز سابجکتیو ایجاد کنند.

آبجکتیو ها به علت ساختار های نزدیک گوش میانی که نویز تولید می کنند مثل رگ خونی یا رگ سالم در اثر افزایش فشار خون و آشفتگی جریان خون همانند آترواسکلروزیس یا رگ های غیر عادی مثل تومور و ناهنجاری های رگی،گاهی اوقات اسپاسم ماهیچه ها یا میوکلونوز ماهیچه پالاتال یا ماهیچه های گوش میانی اتفاق می افتد.
سابجکتیو عموما به علت بیماری هایی هستند که افت حسی -عصبی می دهند.آکوستیک تروما،پیرگوشی ،داروهای اتوتوکسیک ،منییر،عفونت ها و ضایعات سیستم عصبی مرکزی که در اثر تومور،سکته و msکه روی قسمت های راه شنوایی تاثیر گذاشته اند باعث وزوز سابجکتیو می شوند.
مفصل تمپرومندیبولار ممکن است وزوز دهد.

آبجکتیو ها معمولا به علت نویز جریان خون که ضربان منظم دارند همچون آشفتگی جریان خون کاروتید و ورید جوگولار،تومور های گوش میانی،avms،dural artriovenous malformations،میوکولونوز یا اسپاسم ماهیچه های گوش میانی ایجاد میشود.نویز می تواند قابل شنیدن باشد،معمولا ریتمیک هستند دلایل ایجاد اسپاسم :ایدوپاتیک ،تومور،ضربه به سر،عفونت یا از بین رفتن میلین است مانند ms

الگوی افت شنوایی و درک گفتار با سمعک

Your Content Goes Here

❇ افراد مبتلا به افت صاف و یکنواخت (flat)، احتمالا تمایز گفتاریِ بهتری نسبت به افراد مبتلا به افت فرکانس بالای شیبدار دارند.

❇ افرادی که شنوایی فرکانس پایینِ خوبی داشته و افت فرکانس بالا دارند، واکه ها را به خوبی می شنوند و همخوان ها را به طور ضعیف می شنوند.

❇ شواهد قابل توجهی وجود ندارد مبنی بر اینکه افراد مبتلا به افت عمیق، ادیوگرام های جزیره ای، و عدم حساسیت شنواییِ قابل اندازه گیری در محدوده ی گفتاری (2000-500 هرتز)، بتوانند تمایز گفتار را مستقل از نشانه های بینایی یاد بگیرند.

🖌 شاید پرکاربردترین تئوری در محاسبه ی “افت درک گفتارِ ناشی از افت شنوایی” یا “بهره ی درک گفتار بعد از تقویت”، Articulation Index (AI) باشد. در نسخه ی استاندارد آن، طیف گفتارِ طولانی مدت و پهنای باند کلّی آن، شناسایی شده و این پهنای باند به 20 باند باریکتر با پهنای متفاوت ولی با ارزشِ برابر در درک گفتار، تقسیم می شود.

در این استاندارد، نوسانات دامنه ای که در درک گفتار حائز اهمیت هستند، لحاظ می شود. این نوسانات دامنه ای، محدوده ای 30 دسی بلی در بازه ی فرکانس هایی که در AI وجود دارد (6100-200 هرتز) را پوشش می دهد. این محدوده ی 30 دسی بلی، توزیع نامتقارنی در اطراف RMS میانگین طیف گفتارِ طولانی مدت دارد. رزولوشن نوسانات دامنه ای در هر باند، 1 دسی بل است. بنابراین، این روش دقیق تر است چراکه از گام های دسی بلیِ کوچکتر (در مقایسه با افزایش های معمولِ 5 دسی بلی) بهره می برد.

وقتی آستانه های تن خالص مشخص باشد، تعداد دسی بلِ گفتارِ بالای آستانه در هر باند و وزن هر باند، محاسبه می شود تا سهم کلّی طیف گفتاری که قابل شنیدن است، مشخص شود. مثلا اگر تمام طیف، قابل شنیدن باشد، AI برابر 1.0 خواهد بود. اگر تنها نصف آن، قابل شنیدن باشد، AI برابر 0.5 خواهد بود. ارزیابی های کلینیکی از آستانه های تن خالص، تنها اطلاعات فرکانسیِ 6 تا 9 نقطه از محدوده ی فرکانس های گفتاری را مشخص می کند. بنابراین، استفاده از 20 باند در شاخص AI، می تواند برای پژوهشگرانِ این عرصه، مناسب تر باشد.

❌ حتی با وجود قابلیت شنیدن کلّ طیف گفتاری، بسیاری از افراد مبتلا به افت شنوایی همچنان در درک گفتار مشکل دارند. این مسئله می تواند ناشی از نقص هایی در پردازش های فوق آستانه باشد که احتمالا برآمده از سیستم شنوایی معیوب، محدودیت های پردازشی سمعک، یا هر دو است.

 • کیپ شدن گوش
 • سمعک-استخوانی

  سمعک استخوانی برای چه کسانی مفید است؟

  سمعک استخوانی چیست؟ سمعک استخوانی نوعی سمعک است که برخلاف سمعک های مرسوم صدا را تبدیل به ارتعاشات مکانیکی می کند و از این طریق فرد می تواند از طریق استخوان پشت گوش صدا [...]

 • سنجش شنوایی های سمعک

  خرید سمعک در محل

  اکنون ما تسهیلاتی برای شما در نظر داریم که دیگر نیاز به جابجایی و صرف وقت برای ارزیابی شنوایی نمی باشد. با پیشرفته ترین تجهیزات ارزیابی شنوایی در منزل یا محیط کار شما، سنجش [...]

 • بهترین سمعک

  مزایای استفاده از سمعک

  استفاده از سمعك در افراد كم شنوا فوايد زيادي را به همراه دارد اولين و مهمترين فايده آن اين است كه فرد خيلي بهتر مي شنود. سمعك، شنوايي فرد را به حد طبيعي نمي [...]

 • علائم کم شنوایی حسی – عصبی چیست؟

  کاهش حساسیت شنوایی ناشی از ناهنجاری های گوش داخلی و یا راه های عصبی شنوایی، کاهش شنوایی حسی – عصبی (SNHL) نامیده می شود. برخی از علائم کم شنوایی حسی – عصبی ۱- اشخاص [...]

 • نمودار شنوایی

  نمودار شنوایی (نوار گوش)

  نمودار شنوایی (نوار گوش) نموداری است که نشان دهنده میزان شنوایی قابل استفاده فرد و نیز میزان کم شنوایی او در هر گوش می باشد.  فرکانس نوار گوش اعداد موجود در بالای نمودار، در [...]

سمعک هوشمند آمریکایی سطح برنز

ریال35000000
 • حمل،نصب،تنطیم رایگان،3 سال ضمانت،لوازم و گارانتی اصلی

سمعک هوشمند آمریکایی سطح نقره

ریال2555
 • حمل و تنطیم رایگان،4سال گارانتی بی قید و شرط، تنظیم و خدمات رایگان در محل برای یکسال
تازه های شنوایی
 • امتیاز نوشته
5.0
تبریک می گوییم
شما به شنوایی خود اهمیت می دهید و برای سلامتی آن، های سمعک را مطالعه می کنید، خوشحالیم
close-image

خرید،مقایسه و بررسی بهترین سمعک های دنیا در های سمعک. تلفن گویا: 22212127 رد کردن