سمعک | خرید سمعک | قیمت سمعک | سمعک نامرئی | کم شنوایی | پیر گوشی | سمعک پشت گوشی | سمعک وایرلس | سمعک دیجیتال | سمعک هوشمند ||Info@hisamak.com

رفتارهای پرخطر برای سیستم شنوایی

خانه » blog » رفتارهای پرخطر برای سیستم شنوایی

رفتارهای پرخطر برای سیستم شنوایی

خطر برای سیستم شنوایی

شاید بتوان اظهار داشت که حس شنوایی، پیچیده ترین و البته حساسترین حس موجو در بدن ما می باشد. ما در های سمعک گاهی حس شنوایی را به ساعت شنی تشبیه می کنیم که از لحظه تولد بصورت وارونه می شود. بدین معنی که قدرت شنوایی ما بتدریج رو به نزول می رود. خب در این میان حوادث و موضوعاتی این تحلیل را سرعت می بخشند که در این نوشته پیرامون خطر برای سیستم شنوایی انسان ، مواردی را تقدیم حضور می نماییم.

رفتارهای پر خطر برای سیستم شنوایی

بسیاری از عادات نادرست انسان ها می تواند به سیستم شنوایی انها آسیب بزند و خیلی از افراد نسبت به رفتارهای پر خطر در این زمینه آگاهی لازم را ندارند. در صورت ایجاد هر گونه احساس ناخوشایند در گوش های خود برای مثال وزوز، می توانید به کلینیک “های سمعک” مراجعه نمایید و پس از انجام معاینات و تست های آزمایشی لازم بهترین راهکار برای درمان و رفع مشکل شما انجام می گردد .

قبل از هر چیز باید به تاثیر مثبتی که داشتن تغذیه و رژیم غذایی مناسب بر سیستم شنوایی شما خواهد داشت توجه نمایید .مواد غذایی حاوی امگا ۳ مثل ماهی و انواع دانه های روغنی و آجیل، مواد دارای منیزیم مثل سبزیجات و غلات و غذاهای دریایی و مواد دارای ویتامین E, B9,D بهترین تغذیه برای افزایش سلامتی است.

 

چه کارهایی به سیستم شنوایی آسیب می رساند؟

بوسیدن لاله ی گوش

بسیاری از افراد برای ابراز محبت خود به فرزند و همسر و اعضای خانواده عادت دارند که لاله ی گوش آنها را ببوسند و معمولا موجب ایجاد صدایی تقریبا بلند می شود و میزان باد به پرده داخلی منتقل شده و برای آن ضرر دارد . محققان پس از بررسی، میزان فشار ناشی از بوسیدن این قسمت را به میزان فشاری که در اثر صدای برخورد توپ به سیستم شنوایی گوش انسان ایجاد می شود، تشبیه کرده اند.

خطر برای سیستم شنوایی 1

خطر برای سیستم شنوایی 1

داد زدن در گوش

ایجاد صدای بلند از فاصله ی بسیار نزدیک در این ناحیه بسیار خطرناک است و معمولا گودکان بهنگام بازی چنین شوخی ای با دوستان خود می کنند و یا برای ترساندن طرف مقابل امکان دارد که در گوش دوست خود فریاد بزنند. این کار هم آزار دهنده است و هم موجب ایجاد پدیده ی ترومای صوتی می شود. سیستم شنوایی با میزان مشخصی از صدا بر حسب دسی بل سازگار است و فریاد زدن در این قسمت در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ دسی بل امواج صوتی به آن منتقل می شود و امکان کر شدن وجود دارد.

خطر برای سیستم شنوایی 2

خطر برای سیستم شنوایی 2

 

عوارض دارویی

مصرف داروهایی که در دسته ی داروهای اتوتوکسیک یا سم گوش قرار می گیرند می تواند باعث بروز اختلالات در قسمت داخلی، سنگینی و یا وزوز و سرگیجه شوند . برخی از مشکلات سیستم شنوایی موقتی و برخی دیگر دایمی هستند . یکی از این داروها آلداکتون می باشد، که در دسته ی دیورتیک ها ( ادرار آور ) قرار دارد و معمولا برای بیماران قلبی و دارای فشار خون بالا تجویز می گردد. اثر این دارو موقتی است و پس از قطع مصرف رفع می گردد .
قرص های ضد التهاب مثل اسپرین اگز با دوز بالا مورد استفاده قرار گیرد می توان کم شنوایی موقتی را ایجاد نماید. یکی دیگر از مورادی که بر روی سیستم شنوایی تاثیر مخرب دارد، داروهای ضد سرطان دارد که می تواند منجر به سنگین شدن گوش گردد.

خطر برای سیستم شنوایی 3

خطر برای سیستم شنوایی 3

 

استفاده از وسایل پر سر و صدا در هنگام انجام کارهای تعمیراتی

اگر شخصی دارای شغلی است که به طور روزانه باید از ابزار های تعمیراتی پر سر و صدا استفاده نماید برای مثال مته و دریل حتما و حتما باید برای حفاظت از سلامتی از انواع محافظ گوش استفاده نماید زیرا میزان صوت ایجاد شده توسط این وسایل در حدود ۸۵ دسی بل است. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که برای جلوگیری از ابتلا به مشکلات سیستم شنوایی مثل سنگینی، وزوز و کم شنوایی حتما از وسایل محافظ مخصوص استفاده کنید

خطر برای سیستم شنوایی 4

خطر برای سیستم شنوایی 4

 

موزیک با صدای بلند

یکی از شایع ترین رفتارهای پر خطر که در بین جوانان شایع است، شنیدن موسیقی با صدای بلند و به مدت طولانی است که معمولا استفاده از هندزفری یا هدفون نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود . بنابراین داخل اتوموبیل یا منزل سعی کنید که صدای موزیک را خیلی زیاد نکنید زیرا فشار زیادی به سیستم شنوایی شما وارد می شود و دریافت امواج صوتی با میزان دسی بل زیاد موجب می شود که سلولهای گوش داخلی ماده ای سمی را به میزان زیاد ترشح کند که این ماده منجر به کاهش و از بین رفتن سلولهای داخلی می گردد. اگر مجبورید که در محیط پر سر و صدا باشید مثل کنسرت و یا مراسمی خاص، می توانید از ابزارهای مخصوص کاهش میزان دسی بل صوت استفاده کنید.

خطر برای سیستم شنوایی 4

خطر برای سیستم شنوایی 4

شیرجه زدن نادرست در استخر، عامل دیگر آسیب به شنوایی انسان

این مورد معمولا برای شناگران حرفه ای اتفاق میفتد. شیرجه زدن مکرر در اب موجب ایجاد درد در گوشها بر اثر فشار زیاد آب می شود. هم چننی شیرجه از ارتفا زیاد نیز می تواند چنین مشکلی را به وجود آورد و باعث کم شنوایی شود . استفاده از گوش گیر در هنگام شنا ضروری است.

خطر برای سیستم شنوایی 6

خطر برای سیستم شنوایی 6

 

رفتارهای پر خطر برای سیستم شنوایی کودکان

خطر برای سیستم شنوایی 9

خطر برای سیستم شنوایی 9

علاوه بر بوسیدن لاله ی گوش و فریاد زدن در حفره ی آن که می تواند برای کودکان مضر باشد . تغییرات فشار هوا نیز می تواند آسیب رسان باشد :
برای مثال بچه ها علاقه دارند که وقتی سوار ماشین هستند در سرعت های بالا و در سراشیبی ها شیشه ی پنجره را پایین بکشند و یا سر خود را از پنجره بیرون ببرند . اگر این کار تبدیل به عادت شود برای سیستم شنوایی انها مشکلاتی را ایجاد می کند به دلیل اینکه ماشین در حال حرکت است و فشار هوا مدام در حال تغییر می باشد. بنابراین والدین باید این موضوع را برای کودکان خود شرح دهند تا آنها از انجام اینکار پرهیز کنند. به طور کلی توجه به کودکان خردسال، چگونگی واکنش آنها در هنگام تشخیص صداهای مختلف، وجود اختلالات زبانی و گفتاری و رفتاری مثل تاخیر در حرف زدن و واکنش نشان دادن به اصوات می تواند به والدین کمک کند تا هر چه سریعتر رفتارهای مشکوک مرتبط با مشکلات سیستم شنوایی کودک آنها شناسایی و برای درمان آن اقدام شود.

5.0
درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)

خرید،مقایسه و بررسی بهترین سمعک های دنیا در های سمعک. تلفن گویا: 22212127 رد کردن