سمعک | خرید سمعک | قیمت سمعک | سمعک نامرئی | کم شنوایی | پیر گوشی | سمعک پشت گوشی | سمعک وایرلس | سمعک دیجیتال | سمعک هوشمند ||Info@hisamak.com

سمعک دندانی

خانه » blog » سمعک دندانی

سمعک دندانی

مقدمه سمعک دندانی:

 برای توضیح  سمعک دندانی باید درباره شکل گیری این سمعک توضیح داد. پژوهشگری ایرانی به نام امیر ابوالفتحی ایده جالبی برای ساخت سمعک ارائه داده که در آن از استخوان‌های صورت برای انتقال صدا استفاده می‌شود. ابوالفتحی تا مدتی پیش، نایب‌رئیس بخش تحقیق و توسعه شرکت Invisalign بود که بست‌های دندانی شفاف برای مرتب کردن دندان‌ها می‌سازد. او مدتی قبل با یکی از دوستانش که در ساخت سمعک در حال فعالیت بود، صحبت می‌کرد که ناگهان به ایده‌ای جالبی برای ساخت سمعک رسید.(سمعک دندانی)

او می‌دانست که استخوان، رسانای خوبی برای صداست؛ پس به این فکر افتاد تا یک سمعک دهانی قابل جدا شدن بسازد که بتواند صدا را از دندان‌ها و استخوان‌های سر به گوش برساند. این فکر در نهایت منجر به ساخت SoundBite شد، سمعکی که برای افراد مبتلا به ناشنوایی یک‌طرفه طراحی شده است. هر سال نزدیک به ۵۰ هزار نفر فقط در ایالات متحده به این نوع ناشنوایی دچار می‌شوند.

ابوالفتحی پس از مشورت با یکی از دوستان خود به نام مایکل بنینگر (متخصص گوش و حلق و بینی در کلینیک کلیولند، اوهایو) تصمیم گرفت ایده خود را به واقعیت تبدیل کند.(سمعک دندانی)

 ادامه مقدمه سمعک دندانی:

مهم‌ترین مشکل، ساخت این دستگاه در کوچک‌ترین اندازه ممکن بود. به همین دلیل ابوالفتحی محرک‌های پیزوالکتریک را انتخاب کرد که برای تولید لرزش‌هایی که از طریق استخوان منتقل می‌شوند، به انرژی بسیار کمی نیاز دارد. به این ترتیب او توانست از باتری بسیار کوچک‌تری استفاده کند و دستگاهی بسازد که به راحتی در دهان قرار می‌گیرد.

ساوندبایت از اکریلیک ساخته شده و روی یکی از دندان‌های آسیاب فرد نصب می‌شود. میکروفون نصب‌شده در گوش ناشنوا به شیوه وایرلس، صدای ورودی را به یک دریافت کننده الکترونیکی که روی دندان نصب شده، می‌فرستد. سپس امواج صدا از دندان و از طریق استخوان‌های آرواره به حلزون گوش فرستاده می‌شود که وظیفه پردازش صدا را بر عهده دارد. باتری این وسیله نیز بین ۶ تا ۸ ساعت کار می‌کند و می‌توان آن‌را دوباره شارژ کرد.

سمعک دندانی

سمعک دندانی

ادامه سمعک دندانی:

سمعک‌های قدیمی فقط شدت صدا را تقویت می‌کردند و به همین دلیل برای افرادی که حلزون گوششان از کار افتاده بود، کارایی نداشتند. بهترین وسیله‌ای که در حال حاضر برای ناشنوایی یک طرفه در بازار موجود است، سمعک متصل به استخوان (BAHA) است که مانند ساوندبایت از استخوان برای فرستادن صدا به حلزون گوش استفاده می‌کند، اما نصب BAHA نیاز به عمل جراحی دارد تا یک قطعه تیتانیومی در داخل جمجمه قرار بگیرد.
ساوندبایت، شنوایی را به اندازه BAHA به فرد باز می‌گرداند، با این تفاوت که روش جدید نیاز به جراحی ندارد. در عوض شما به راحتی می‌توانید آن را داخل دهان خود قرار داده و از آن خارج کنید.

در آزمایش‌های اولیه در ماه فوریه / بهمن گذشته، بیماران اعلام کردند که بعد از استفاده از این وسیله، شنوایی آن‌ها بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد برگشته و آن‌ها به ندرت وجود این وسیله را در دهان خود احساس می‌کنند.

قانون و سمعک دندانی:

اگر این دستگاه بتواند تائیدیه سازمان غذا و دارو، اف.دی.ای را بگیرد که چندان هم دور از ذهن نیست، در تابستان امسال و با قیمت ۶هزار دلار در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت. این در حالی است که جراحی برای سمعک BAHA بیش از ۱۰هزار دلار هزینه به همراه دارد.شرکت ابوالفتحی به نام Sonitus Medical تصمیم دارد با شرکت‌های بیمه مذاکره کند تا حداقل بخشی از هزینه خرید این وسیله را به عهده بگیرند. علاوه بر آن ابوالفتحی به دنبال کاربردهای دیگری برای این فناوری مانند وایرلس، ام.پی.تری‌های ضد آب و ارتباطات نهانی برای سازمان‌های اطلاعاتی و سری است.

اما اگر هیچ کدام از این اهداف به نتیجه نرسید، او از این که می‌تواند کیفیت زندگی انسان‌ها را ارتقا ببخشد راضی است.

 

در فیلم زیر عملکرد سمعک دندانی را ملاحظه می فرمایید:

بیشتر راجع به سمعک دندانی بدانیم…

سمعک جدید دندانی که صدا را از طریق دندان‌ها و استخوان‌های فک شخص به گوش داخلی منتقل می‌کند، برای استفاده مورد تائید اروپا قرار گرفت. این ابزار، نامریی‌ترین سمعک ساخته‌شده تاکنون محسوب می‌شود.با وجود آن‌که سمعک‌های معمول از هوا برای افزایش حجم صدایی که در هوا حرکت می‌کند، بهره می‌گیرند، ساوندبایت از یک روش دیگر یعنی از انتقال صدا از طریق استخوان استفاده می‌کند.

در ابتدا شبکه‌ای از میکروفون‌های ریز که در پشت گوش معیوب قرار داده می‌شود، صدای محیط را گرفته و سر و صداهای مزاحم را از آن حذف می‌کند. سپس این صدا به صورت وایرلس به دهان منتقل می‌شود. یک وسیله که در دهان قرار دارد، لرزش‌های حاصل را از طریق دندا‌ن‌ها و استخوان‌ها به صورت مستقیم به حلزون گوش که قسمت شنیداری گوش داخلی است هدایت می‌کند.

 

شرکت Sonitus Medical که از این روش استفاده می‌کند، معتقد است این مکانیسم برای اولین بار بدون استفاده از روش جراحی از استخوان‌های صورت و دهان برای انتقال صوت استفاده می‌کند. در حال حاضر نزدیک به ۹ میلیون فرد مبتلا به مشکلات شنوایی فقط در انگلستان زندگی می‌کنند. بر اساس آمار ارائه شده توسط RNID، ۶ میلیون از این افراد نیاز به سمعک دارند و این درحالی است که تنها ۲ میلیون نفر از سمعک استفاده می‌کنند.

سمعک دندانی

سمعک دندانی

جمع بندی سمعک دندانی:

بسیاری ظاهر این وسیله را دوست ندارند و برخی دیگر نیز نمی‌توانند پزشک خود را به تجویز استفاده از سمعک متقاعد کنند. البته هنوز هم هیچ تضمینی وجود ندارد که این وسیله مورد استقبال مردم انگلستان قرار گیرد. مشابه با سمعک‌های معمولی، برای استفاده از این وسیله نیز نیز باید یک ابزار الکترونیکی کوچک را در پشت گوش قرار داد که این موضوع ممکن است برای برخی از افراد خوشایند نباشد.

برای اولین بار محققان بدون نیاز به جراحی و با ساخت یک سمعک توانستند از استخوان‌های فک برای انتقال صدا به گوش داخلی استفاده کنند.

این وسیله که ساوندبایت (SoundBite) نامیده می‌شود روی دندان‌های آسیای بالایی یا پائینی یک شخص قرار می‌گیرد و برای هر بیمار باید به شکل مناسب دندان‌های او طراحی و ساخته شود. البته موسسه ملی رویال برای افراد ناشنوا(RNID) هشدار داده که استفاده از این وسیله ممکن است برای همه مشکلات شنوایی مناسب نباشد.

یک سمعک جدید با قابلیت نصب در پشت دندان‌ها می‌تواند به افرادی که از ناحیه یک گوش دچار ناشنوایی شده‌اند، کمک کند. سیستم «SoundBite» که در حال حاضر در انگلیس مورد آزمایش قرار گرفته، از طریق مسیریابی مجدد صداها از گوش غیر سالم به سالم کار می‌کند. همان طور که در این ویدئو مشاهده خواهید کرد، هنگامی که امواج صوتی وارد گوش می شوند، به سمت پرده گوش حرکت کرده و آنرا می لرزانند.

نتیجه گیری سمعک دندانی:

در ابزارهای کمکی شنوایی استاندارد، یک بلندگوی خارجی این صداها را گرفته، آنها را تقویت کرده و به گوش می‌فرستد. متاسفانه این دستگاه‌ها در افراد دچار ناشنوایی در یک گوش عمل نکرده؛ چرا که گوش داخلی یا عصبهای آنها به شدت آسیب دیده است. این سمعک جدید از استخوانهای سر برای هدایت صدا به گوش در حال کار استفاده می‌کند. در حقیقت انسان در تمام اوقات صداها را از طریق رسانایی استخوان می‌شنود.

SoundBite از یک بلندگوی ریز تشکیل شده که درست در داخل کانال گوش آسیب دیده قرار گرفته تا صداهای منتشر شده در آن را بگیرد. این صداها سپس به یک گیرنده کوچک در پشت گوش ارسال شده که این علائم را به دستگاه درون دهان منتقل می‌کند. این دستگاه کوچکتر از یک چوب کبریت بوده و در سمت راست یا چپ عقب دندان های بیمار حلقه می‌شود. با دریافت صدای منتقل شده، این دستگاه علائم را به لرزش های کوچک تبدیل کرده که برای کاربر نامحسوس هستند. این لرزش ها از طریق دندان و استخوان به گوش سالم هدایت شده که در آن به شکل پالس های عصبی درآمده و به مغز فرستاده می‌شوند.

سمعک دندانی

سمعک دندانی

برخی از دستگاه های کمک شنیداری در حال حاضر از رسانایی استخوان استفاده می‌کنند که به سمعک های متصل به استخوان معروف هستند.

در این دستگاه‌ها یک صفحه کوچک تیتانیومی در پشت جمجمه در کنار گوش قرار می‌گیرد که لرزش‌های صوتی را شناسایی کرده و آنها را به درون جمجمه می‌فرستد. هر چند این دستگاه ها به عمل جراحی نیاز داشته و از بیرون سر نیز قابل مشاهده هستند.

سمعک دندانی مراحل تحقیق و توسعه بازار را می گذراند. های سمعک به شما این وعده را می دهد که به مجردی که این امکان برای استفاده متخصصین توزیع شود، در کلینیکهای های سمعک به شما عرضه کند.

فرزندان شما در های سمعک

تهران ۲۲۲۱۲۱۲۷

شهرستان 09102004565

خرید،مقایسه و بررسی بهترین سمعک های دنیا در های سمعک. تلفن گویا: 22212127 رد کردن