اکنون تماس بگیرید: 22212127 - 28425011|Info@hisamak.com

سهم 66 درصد کم شنوایی در بروز الزایمر

سهم 66 درصد کم شنوایی در بروز الزایمر

سهم 66 درصد کم شنوایی در بروز الزایمر

طبق آمار جهانی سال ۲۰۰۸، ۶۶ درصد علت بروز بیماری آلزایمر در کشورهای پیشرفته کم شنوایی است که این میزان در کشورهای درحال توسعه، درصد بیشتری دارد.فقط ۳۰ درصد از کم شنوایی ها با روش های دارویی و جراحی قابل درمان است و مابقی آنها باید از طریق سمعک و کاشت حلزون درمان شود.

بزرگسالانی که از سمعک استفاده می کنند باید پس از تجویز و دریافت سمعک حداقل ۶ تا ۱۰بار برای تنظیم و رفع مشکلات احتمالی آن به مرکز درمانی تجویزکننده سمعک مراجعه کنند و وضعیت سمعک و شنوایی کودکان نیز باید هر ۳ ماه یک بار بررسی شود.

تجویز سمعک در کشور ما حالت مغازه ای دارد و برخی افرادی که در این زمینه تخصصی ندارند به خود اجازه می دهند که سمعک در اختیار بیماران قرار دهند،برای تجویز سمعک لازم است، ابتدا قالب گیری صورت گیرد و سپس میزان صدای وارد شده از طریق سمعک به گوش بررسی شود.افرادی که تخصصی در زمینه قالب گیری ندارند، اقدام به این کار نمی کنند زیرا بسیار خطرناک است و می تواند به گوش آسیب بزند؛ سمعکی نیز که تجویز می کنند مناسب اندازه گوش نیست و بیمار با مشکلات بعدی مانند سوت زدن سمعک و بیزاری از سمعک مواجه می شود.

طبق مطالعات جهانی ۳ تا ۵ نفر از هر هزار نفر دچار افت شنوایی و یک نفر از هر هزار نفر دچار افت شنوایی عمیق هستند.همچنین از هر ۱۰۰ نوزادی که در بخش مراقبت های ویژه نوزادان nicu بستری می شود، چهار نفر مبتلا به کم شنوایی است.

نوزادانی که بیش از پنج روز در این بخش بستری باشند باید پس از ترخیص تست شنوایی شوند، اگر ۲ تا سه روز بستری بودند، باید تا قبل از سه ماهگی تست شوند و اگر ۲ روز در این بخش بودند بررسی درحد نوزادان سالم برای آنها کافی است.

طبق این برنامه کشوری تمام کودکان از یک تا ۳۶ ماهگی تحت غربالگری شنوایی قرار می گیرند و در هر مرحله ای از این سن که دچار مشکل تشخیص داده شدند، مداخلات درمانی برای آنها صورت می گیرد.

همچنین طرح کشوری دیگری برای کودکان سه تا ۶ ساله در دست انجام است که تاکنون به صورت پایلوت در پنج استان انجام شده و پس از آن به صورت کشوری ادامه می یابد.طبق این طرح همچنین کودکان در کلاس اول، سوم و پنجم ابتدایی و مقطع راهنمایی و دبیرستان و همچنین پس از اشتغال به کار تحت غربالگری شنوایی قرار می گیرند.

اگر کم شنوایی به موقع تشخیص داده و درمان نشود، هزینه های سنگینی را بر افراد و نظام سلامت جامعه تحمیل می کند.

سهم-66-درصد-کم-شنوایی-بروز-الزایمر

سهم-66-درصد-کم-شنوایی-بروز-الزایمر

0.0
توسط | ۱۳۹۶-۷-۱۰ ۰۲:۴۸:۰۹ +۰۰:۰۰ مهر ۱۰م, ۱۳۹۶|دسته‌ها: اخبار گوش و شنوایی|برچسب‌ها: |دیدگاه‌ها برای سهم 66 درصد کم شنوایی در بروز الزایمر بسته هستند

درباره نویسنده: