سمعک | خرید سمعک | قیمت سمعک | سمعک نامرئی | کم شنوایی | پیر گوشی | سمعک پشت گوشی | سمعک وایرلس | سمعک دیجیتال | سمعک هوشمند ||Info@hisamak.com

شنوایی کودک

خانه » blog » شنوایی کودک

شنوایی کودک

شنوایی سنجی شامل یک روش آزمایش کردن شنوایی می باشد که خود فرد در آن به تست به صورت آگاهانه پاسخ بدهد. البته راههای مختلفی برای آزمودن شنوایی وجود دارد که بسته به سن فرد و نوع افت شنوایی متفاوت است.
ساختار گوش 
گوش به سه قسمت تقسیم میشود. گوش خارجی (بیرونی) شامل قسمتهایی است که شما می توانید ببینید که لاله گوش نامیده میشود، و یک ساختار باریک مجرایی که کانال گوش نامیده میشود. در انتهای کانال پرده صماخ قرار دارد. پرده صماخ گوش خارجی را از میانی جدا می کند . پرده صماخ یک غشاء است که محکم کشیده شده و کمی شبیه پوست یک طبل است.
گوش میانی یک حجره پر از هوا است. داخل آن سه تا استخوان که کوچکترین استخوانها در بدن هستند و استخوانهای رکابی، سندانی و چکشی نامیده میشوند قرار دارند. این استخوانها به هم متتصل هستند. آخرین استخوان در این گروه یعنی استخوان رکابی، گوش میانی را به گوش داخلی متصل می کند. فضای هوای گوش میانی با شیپور استاش به انتهای بینی متصل میشود.
گوش داخلی از دو بخش تشکیل شده است. حلزون گوش در شنوایی نقش دارد. سیستم وستیبولار (دستگاه دهلیزی) به حفظ تعادل کمک میکند. حلزون گوش یک محفظه حلزونی شکل است که با مایع پر شده است. در دیواره های آن سلولهای مخصوص حسی به نام  یاخته های مویی وجود دارند. این سلولها امواج صوتی را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کند. حلزون گوش به عصبی متصل است که به مغر منتهی میشود.
دستگاه دهلیزی از شبکه ای از مجراها که کانالهای نیم دایره ای نامیده میشوند به علاوه دهلیز تشکیل شده است. دستگاه دهلیزی همچنین از سلولهای حسی خاصی تشکیل شده است اما در اینجا به جای صدا حرکات را تشخیص می دهند. هم حلزونی گوش و هم دستگاه دهلیزی به عصبی متصل هستند که سیگنالهای الکتریکی را به مغز حمل می کند.

شنوایی کودکان

مکانیسم شنیدن
وقتی هوا به ارتعاش در می آید، امواج صوتی ایجاد میشوند. برای شنیدن، گوش باید امواج صوتی را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل کند تا مغز بتواند آنها را تفسیر نماید. وقتی امواج صوتی به پرده صماخ می رسند سبب ارتعاش آن میشوند.  ارتعاشات پره صماخ سبب حرکت استخوانهای کوچک گوش میانی میشود آخرین استخوان این گروه، استخوان رکابی، ارتعاشات را به حجره پر شده از مایع که حلزون گوش نامیده میشود انتقال می دهد. وقتی حلزونی ارتعاشات را دریافت کرد، مایع داخل آن شروع به حرکت می کند. با حرکت مایع سلولهای مخصوص حسی سیگنالهای الکتریکی ایجاد می کنند. این سیگنالهای الکتریکی به مغز فرستاده میشوند. مناطق خاصی در مغز این سیگنالها را دریافت کرده و آنها را به چیزی که با عنوان صدا می شناسیم تبدیل می کند.
گوشهای شما سیگنالهای الکتریکی ایجاد می کنند که نمود انواع خارق العاده ای از صداها هستند. برای مثال، سرعت لرزش پرده صماخ با انواع مختلف صدا فرق می کند. در صداهای بم، پرده صماخ به آرامی به ارتعاش در می آید. در صداهای زیر با سرعت بیشتری مرتعش میشود. این بدان معنا است که یاخته های مویی مخصوص در حلزونی نیز با سرعتهای متفاوتی مرتعش میشوند. بدین طریق سیگنالهای مختلفی به مغز فرستاده میشود. این یکی از راههایی است که ما می توانین بین صداها با طیفهای مختلف تمایز قائل شویم.
تست شنوایی سنجی
شنوایی سنجی یک واژه پزشکی است که به معنای آزمودن شنوایی به کار می رود. در شنوایی سنجی بررسی میشود که آیا مشکلی در مکانیسمهای مختلف که به ما امکان شنیدن صداها را می دهند وجود دارد یا خیر.

عوامل افت شنوایی
آسیب به هر قسمت گوش می تواند سبب افت شنوایی شود. اگر مشکلی در کانال گوش یا گوش میانی باشد، سبب مشکلی به نام کم شنوایی رسانش میشود. در کم شنوایی رسانش، جابه جایی صدا (انتقال) مسدود میشود یا به گوش میانی منتقل نمیشود.  ناشنوایی رسانش دلایل مختلفی دارد و به افت شنوایی دائمی یا موقت منتهی میشود. یک علت رایج آن در کودکان جمع شدن مایع در فضای گوش میانی است که گوش سریشی نامیده میشود.
اگر حجره پر از مایع گوش که حلزونی نامیده میشود یا عصب شنوایی به درستی کار نکنند سبب افت شنوایی حسی- شنوایی میشود. معمولا این بدان معنا است که یاخته های مویی در حلزونی به درستی کار نمی کنند و یا مشکلی در عصب شنوایی وجود دارد و بنابراین مقداری یا کل صداها به مغر فرستاده نمی شوند. کم شنوایی حسی- عصبی اغلب دائمی هستند. می توانند خفیف، متوسط یا شدید یا عمیق باشند و یک گوش یا هر دو گوش را تحت تاثیر قرار دهند.
ممکن است کم شنوایی رسانش و حسی و عصبی با هم اتفاق بیفتد که کم شنوایی ترکیبی نامیده میشود.
تست شنوایی سنجی گوش چگونه عمل می کند؟
تستهای مختلفی برای بررسی توانایی شنوایی وجود دارند. این تستها بر اساس فرد تست شونده و علت انجام آن متفاوت است. نوزادان وقتی صدایی میشنوند قادر نیستند بگویند که صدا را شنیده اند و بنابراین از شیوه های خاصی برای آنها استفاده میشود. در کودکان اصول تست ممکن است مشابه بزرگسالان باشد اما شیوه انجام آزمونها ممکن است تفاوت داشته باشد تا بتوان دقیق ترین نتایج را به دست آورد. آزمایشات تکمیلی دیگری نیز وجود دارد که به کمک آنها می توان میزان عملکرد گوش میانی و مغز را در مسیر شنوایی تعیین کرد.

آزمایش کودک تازه متولد شده 
آزمون    (otoacoustic emissions ) گسیلهای صوتی گوش (OAE) یک شیوه ساده، بدون درد و سریع برای غربالگری نوازدان تازه متولد کم شنوا است. یک گوشی حاوی یک میکروفن و یک بلندگوی کوچک در گوش قرار داده میشود. بلندگو صداهای تیک تیک در گوش ایجاد می کند. این صداها به حجره پر شده از مایعی به نام حلزونی منتقل میشود. اگر حلزونی به درستی کار کند، با پس فرستادن صدا به کانال گوش پاسخ می دهد. این پاسخ توسط میکروفن تشخیص داده میشود. این آزمون این قدر حساس است که حتی کم شنوایی های ناچیز را هم می توان با آن شناسایی کرد. اگر پاسخ خوب باشد دیگر به بررسی بیشتر نیست.
گاهی در زمان این آزمون، پاسخ شناسایی نمیشود. این می تواند نشانه کم شنوایی باشد اما ابتدا باید آن را به خاطر عوامل دیگر دانست. دلیلش می تواند این باشد که نوزاد مغشوش بوده، در اتاق سر و صدا بوده و یا بعد از تولد هنوز مقداری مایع در گوش مانده است. اغلب این تست دوباره تکرار میشود و اگر باز هم پاسخ مناسبی دریافت نشد سپس با آزمون دیگری که automated auditory brainstem response (AABR)  نامیده میشود دوباره تست گرفته میشود.
در AABR یک گوشی کوچک  در گوش نوزاد صداهای تیک ایجاد می کند. اگر نوزاد این صداها را بشنود، با سنسورهایی که بر روی پوست نوزاد نصب شده اند می توان سیگنال موجود در عصب شنوایی را اندازه گیری کرد. صدا تا میزان خاصی بلند میشود. اگر با این کار پاسخی دریافت نشد به تستهای بیشتری برای تشخیص نیاز خواهد بود.
هم تست OAE و هم AABR زمانی بهترین نتیجه را دارند که کودک خوابیده باشد چون اگر حرکت کودک زیاد باشد و پاسخ شناسایی شده خیلی کم باشد می تواند پنهان شده و شناسایی نشود.

سمعک کودک

آزمایش در نوزادان و کودکان کوچکتر
در کودکان از شیوه ای که  (visual reinforcement audiometry) شنوایی سنجی دیدار پاداشی  نامیده میشود استفاده میشود. در این آزمون کودک صداهایی را میشنود که از طریق اسپیکرهایی در اتاق آزمایش پخش میشود. وقتی کودک صداها را میشنود و سرش را به طرف صدا می چرخاند جایزه ای دریافت می کند که اغلب یک پاداش دیداری مثل نورهای چشمک زن یک اسباب بازی است. فردی که شنوایی کنترل را آزمایش می کند به تقویت این رفتار با هر بار جایزه دادن به کودک در زمانی که به طرف صدا بر می گردد ادامه می دهد سپس فردی که شنوایی کودک را آزمایش می کند شنوایی کودک را ارزیابی می کند تا ببیند آیا به انواع مختلف صداها واکنش نشان می دهد. با این کار می توان کمترین حد صدا را که کودک میشنود را شناسایی کرد. با بالاتر رفتن سن کودک و در نتیجه راحت تر ارتباط برقرار کردن این آزمون پاداش مدار می تواند انواع مختلفی داشته باشد.

آزمایش در کودکان بزرگتر و بزرگسالان
برای آزمایش بزرگسالان اغلب از شیوه شنوایی سنجی با صدای خالص استفاده میشود. در این شیوه از ماشینی که شنواسنج نامیده میشود برای نواختن مجموعه ای از صداها که از طریق هدفون شنیده می شود استفاده می گردد. گام (فرکانس، که با واحد هرتز اندازه گیری میشود) و بلندی (شدت، که با دسیبل سنجیده میشود) صداها متفاوت است.
فرد متخصصی بلندی صدا را کنترل و تا حدی آن را پایین می آورد که دیگر نتوانید آن را بشنوید.  سپس دوباره آن را بلند می کند تا دوباره بتوانید آن را بشنوید. هر دفعه که صدا را میشنوید باید با بلند کردن دست یا فشار دادن دکمه ای علامت دهید حتی اگر صدا برایتان بسیار نامفهوم و ضعیف باشد. سپس متخصص آزمایش را چندین بار تکرار می کند وهر بار صدا بم تر میشود. هر گوش جداگانه آزمایش میشود. نتایج تست روی یک نمودار مخصوص که نمودار شنیداری نامیده میشود نمایش داده میشود که به نشان دادن الگوی افت شنوایی شما کمک می کند.

کاربردهای تست شنوایی گوش
از شنوایی سنجی در شرایط مختلفی از جمله موارد زیر استفاده می شود:
۱٫    برای ارزیابی کم شنوایی در هر کسی که متوجه مشکلات شنوایی دائم در یک یا هر دو گوشش شده باشد یا در فهمیدن کلمات در محاوره مشکل داشته باشد.
۲٫    در تعیین نوع و میزان افت شنوایی (رسانش، حسی-شنوایی یا هر دو).
۳٫    غربال نوزادان و کودکان برای مشکلات شنوایی که می تواند با توانایی یادگیری، سخن گفتن و فهم زبان تداخل داشته باشد.
۴٫    برای غربال کم شنوایی در افرادی که مرتبا در معرض صداهای بلند هستند یا داروهای خاصی مثل جنتامایسین را مصرف می کنند.

آمادگی برای تست شنوایی سنجی گوش
اغلب نیاز به آماده سازی خاصی برای شنوایی سنجی نیست. این آزمایشات بسیار ایمن بوده و عوارض حاصل از آن بسیار نادر است. اگر تشخیص داده شده که گوش شما موم دارد احتمالا قبل از تست این موم باید برداشته شود تا تداخلی با نتایج ایجاد نکند. اگر شما یا کودکی که از او آزمایش گرفته میشود دچار سرماخوردگی یا عفونت گوش هستید حتما به متخصص خود اطلاع دهید چون می تواند با نتایج تداخل داشته باشد.

آزمون‌های غربالگری شنوایی نوزادان
آزمون غربالگری شنوایی برای نوزادان تقریبا در همه‌جای دنیا امری رایج و اجباری است. این آزمون‌ها به عنوان بخشی از آزمون‌های ضروری به‌عمل‌آمده از نوزادان قبل از ترخیص آنها از بیمارستان به شمار می‌روند. به صورت خاص، دو نوع آزمون شنوایی‌سنجی برای نوزادان وجود دارد که هر دو نوع کاملا بدون درد هستند و در زمان خوابیدن نوزاد می‌توانند انجام شوند.

آزمون انتشار اتوآکوستیک (Otoacoustic emission) یا (OAE)
این آزمون به ضبط صداهای بسیار ضعیفی می‌پردازد که گوش داخلی در پاسخ به صداهای تولید شده توسط گوشی مخصوص قرار گرفته در گوش نوزاد، تولید می‌کند.  این آزمون بر روی هر دو گوش انجام می‌شود و اگر نوزاد این تست را با موفقیت سپری کند، به منزله‌ این است که گوش داخلی نوزاد قادر به دریافت صوت است.
آزمون پاسخ ساقه‌ی مغز به صوت (Automated auditory brainstem response) یا( ABR)
این آزمون عملکرد عصب شنوایی و پاسخ آن به صداهای ایجاد شده توسط گوشی مخصوص ذکر شده را مورد بررسی قرار می‌دهد. این آزمون از آزمون قبلی کامل‌تر است اما نیاز به اتصال چند الکترود به سر نوزاد دارد (نصب الکترود ها بدون درد بوده وبراحتی انجام می شود). این آزمون بر روی هر دو گوش انجام می‌شود و پاس کردن آن به معنی این ‌است که مغز نوزاد قادر به دریافت صوت است.

آزمون کورتیکال شنوایی (Cortical Auditory Evoked Potential – CAEP)
جدیدترین روش سنجش و تست شنوایی نوزادان و کودکان با استفاده از روش آنالیز پتانسیلهای برانگیخته کورتیکال شنوایی – Cortical Auditory Evoked Potential  که اصطلاحا به آن CAEP نیز گفته می شود، انجام می گیرد. در این آزمون، الکترودهایی بر روی سر نوزاد و یا کودک قرار می گیرد و سپس محرک های صوتی از طریق بلندگوی مخصوص آزمون( ACA)  و یا از طریق مبدلهای کوچک که در گوش نوزاد قرار می گیرد (CTE)، ارسال می شود و پاسخ بخش کورتیکال شنوایی مغز به این محرک ها ثبت می شود. بزرگترین مزیتی که آزمون کورتیکال نسب به آزمونهای دیگر دارد این است که می توان آزمون را در حالی که کودک و یا نوزاد سمعک بر روی گوشش دارد، انجام داد و به عبارتی دیگر، تست کورتیکال تنها آزمونی است که می توان به کمک آن به تنظیم دقیق بهره سمعک مورد نیاز برای افت شنوایی کودک و یا نوزاد پرداخت.
لازم به ذکر است که اندازه گیری های کورتیکال قبلا در لابراتوار های تحقیقاتی انجام می شد که با طراحی و ساخت دستگاه HearLab توسط لابراتوار های ملی آکوستیک استرالیا، امکان ارزیابی و تست شنوایی پیشرفته کورتیکال در سطح کلینیکی با هزینه کمتر میسر گردید.
تعداد قابل توجهی از نوزادان در اولین آزمون غربالگری شنوایی خود ناموفق هستند که این موضوع به دلیل این است که مایعی که پس از تولد در گوش قرار داشته، هنوز به طور کامل تخلیه نشده است و برای شنوایی ایجاد اشکال می‌کند. در صورتی که نوزادی از اولین آزمون غربالگری شنوایی خود موفق بیرون نیاید، آزمون مجددی برای او برنامه‌ریزی می‌شود تا بعد از چند هفته مجددا اقدام به بررسی شنوایی نوزاد شود. پس از انجام آزمون دوم، این بار تعداد زیادی از نوزادان به راحتی موفق به پاس کردن آن می‌شوند اما در صورتی که نوزادی در آزمون دوم خود نیز موفق عمل نکند، متخصص شنوایی بلافاصله اقدام به انجام آزمونی جهت تعیین علت مشکل به وجود آمده و مشخص‌کردن وضعیت شنوایی نوزاد خواهد نمود.
تست شنوایی سنجی گوش تستی است که باید جدی گرفته شود. از نوزادی تا پیری باید مراقب شنیدن خود باشیم. اگر گوش درد داریم یا نیمشنویم یا حتی بد می شنویم باید سریعا به پزشک مراجعه کنیم و تست شنوایی سنجی گوش بدهیم تا مبادا به مشکل بر بخوریم و کر شویم.

سمعک نوزاد|سمعک کودک|شنوایی کودک|سنجش شنوایی کودک

تاثیر کم شنوایی بر گفتار کودک


کودکان، زبان و گفتار را از طریق گوش دادن به صحبتهای دیگر افراد می آموزند. در این روند چند سال نخست زندگی هر کودک، حائز اهمیت حیاتی است. در صورت وجود کم شنوایی، کودک از تجربیات آموزشی زبانی، بهره کامل نمی برد. در نتیجه، ممکن است در رشد زبان و گفتار خود دچار تأخیر چشمگیری شود.
اوتیت میانی غیرعفونی، مشکل ویژه ای به همراه دارد زیرا معمولاً علائم درد و تب وجود ندارد. از این رو، ممکن است هفته ها و ماهها بگذرد و والدین شکی به وجود این مشکل نبرند. در طی این زمان ممکن است کودک به دلیل از دست دادن شنوایی، دچار اختلال در رشد هنجار زبان و گفتار شود.

علائم تشخیص اوتیت میانی در کودکان 
حتی در صورت عدم وجود تب و درد، علائم دیگری وجود دارد که حاکی از وجود مایع مزمن یا تکرار شونده در گوش کودک است:
۱٫    بی توجهی
۲٫    بلند کردن غیرمعمول صدای رادیو و تلویزیون
۳٫    متوجه جهت اصوات نشدن
۴٫    بی حال و بی توجه بودن
۵٫    تند خویی بی دلیل
۶٫    کشیدن و خاراندن گوشها
عفونت های گوش نیاز به توجه فوری به ویژه از سوی پزشک متخصص کودکان یا گوش و حلق و بینی دارد. اگر کودک شما دچار عفونت گوش می شود و یا مایع مزمنی در گوش وی ایجاد می شود، با دو متخصص دیگر نیز باید مشورت کنید: شنوایی شناس و آسیب شناس گفتار و زبان.
شما به منظور سنجش شنوایی، می بایست به شنوایی شناس مراجعه نمایید. شنوایی شناس شدت هر گونه ضایعه شنوایی را (حتی در کودکان خیلی کوچک و یا کودکان مشکل دار) ارزیابی می کند و مشخص می کند آیا ضایعه ای در گوش میانی کودک وجود دارد یا خیر.
آسیب شناس گفتار و زبان مهارتهای ویژه زبانی و گفتاری کودک را تعیین و در صورت نیاز برنامه های اصلاحی ضروری را پیشنهاد می کند.

ایا شما کم شنوا هستید؟

راه‌های تقویت حس شنیداری کودکان


اکثر افراد بر اساس شغلی که دارند یکی از حواس خود را بیشتر مورد استفاده قرار می‌دهند و در یک حس به خصوص، توانایی دقت و تمرکزحواسی فوق العاده می یابند. به عنوان مثال؛ فروشندگان پوشاک، بیشتر مهارت‌شان در گرو بهره‌مندی مناسب از حس لامسه است. به همین خاطر حس بساوایی در آنها خیلی قوی است و آنها می‌توانند به راحتی  و فقط با لمس اقلام و منسوجات، جنس و نوع پارچه را حدس بزنند. فروشندگان حرفه‌ای لوازم آرایشی هم به خاطر تمرین دادن حس بویایی در شغل خود، خیلی راحت می توانند نوع عطرها و برندهای آرایشی را با بوییدن از همدیگر تشخیص دهند و حتی با حضور در یک مهمانی و بدون نزدیک شدن بیش از حد به افراد بگویند هر کس از چه عطر یا ادوکلنی استفاده کرده است. استادکاران تعمیر دستگاه‌های صنعتی از تغییر صدای دستگاه‌های در حال کار می توانند به اشکالات به‌وجود آمده در ماشین آلات مربوطه پی ببرند.  کسانی که به عیب یابی دستگاه‌های الکترونی (از طریق تشخیص تغییر صداهای ملایم) مشغول هستند و یا کسانی که در منزلشان خیلی آرام و ملایم با هم صحبت می‌کنند، نسبت به افراد معمولی تمرکز شنوایی بیشتری دارند.
برای تقویت حس شنیداری کودکان لازم است نگاهی داشته باشیم به «فرآیند یادگیری» و میزان دقت انسان در چگونگی دریافت پیام از حواس پنجگاه خود و عملکرد ثبت در حافظه.

فرآیند یادگیری انسان
۱- دقت در دریافت پیام های رسیده از حواس پنجگانه
دقت در دریافت پیام، مهمترین مرحله یادگیری است. به عبارت دیگر؛ دقت یعنی تمرکز کافی بر به‌دست آوردن پیام‌های درست و دقیق از طریق حواس بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه به منظور طبقه بندی و جای دادن آن در حافظه مغز انسان.

برای پی بردن به میزان اهمیت حواس لازم است بدانیم، سهم حواس در یادگیری انسان عبارتند از؛ بینایی ۷۵%  ، شنوایی۱۳% ، بویایی ۶% ، لامسه ۳% و چشایی ۳% .به همین دلیل در مراکز یادگیری کودکان، بیشترین تاکید بر«دقت» در توجه به این حواس(بینایی و شنوایی) صورت می گیرد زیرا ابتدا دانش آموز باید دقت داشته باشد تا بتواند به مراحل بعدی یادگیری برسد.
با توجه به توضیحات فوق می توان گفت؛ «دقت بینایی» یعنی تمرکز بر آنچه که می‌بینم و «دقت شنوایی»، تمرکز کافی بر آنچه که می‌شنویم.

۲- ادراک پیام ها(درک و فهم)
دومین مرحله یا فرایند یادگیری، نحوه درک و فهم پیام ارسالی است. ادراک یعنی ثبت داده‌های حسی بطور معناداری در مغز. ادراک هم مانند «دقت» می‌بایستی در کلیه حواس صورت گیرد ولی در مورد یادگیری، دو حس «بینایی» و «شنوایی» بیشترین نقش را دارند به همین منظور معمولا در مراکز آموزشی بر محتوای مبتنی بر ادراک بینایی و شنوایی تاکید بیشتری می‌شود.

در مراکز آموزشی مرتبط با آموزش‌های گروه کودک، بیشتر محتوای آموزشی بر پایه بهره‌گیری از حس شنوایی کودکان تدوین می‌شود و در چند مرحله مورد بررسی و ارزیابی فراوان قرار می‌گیرد چرا که اشکال در این محتوای آموزشی، باعث کاستی در درک شنیداری کودکان می شود. این مشکل از آنجا اهمیت فراوان دارد، چون کودکان در یادگیری همه چیز را می‌شنوند ولی در تحلیل آن دچار مشکل می شوند.

۳- حافظه
یعنی توانایی به‌خاطر آوردن اطلاعات آموخته شده. حافظه تقریباَ در به یادآوردن آموخته از همه حواس نقش اساسی دارد. حافظه نیز شامل کلیه دریافت ها توسط  حواس پنجگانه می شود ولی بیشترین تاکید بر حافظه بینایی و حافظه شنوایی است.

حافظه شنوایی: توانایی کودک در بخاطر سپردن ، به یاد آوردن و تکرار صحیح آن چه که شنیده است.

پرورش حس شنوایی
ما وقتی به تماشای تلویزیون مشغول هستیم، معمولاً صدای آن را تا حدی بلند می‌کنیم که بتوانیم صدا را بدون دقت زیاد و به راحتی بشنویم. حتی ما معمولاً صدای تلویزیون را بیش از حد زیاد می‌کنیم تا برای شنیدن آن لازم نباشد کارکرد سایر حواس خود رو متوقف کنیم!!!
گوش افرادی که عادت می‌کند صدا را بدون دقت و با آسودگی فراوان و راحت بشنود، عملاً تنبل، کم دقت و بی‌تمرکز پرورش می‌یابد. ما از توانایی ذاتی حس شنوایی خود کمتر بهره می‌بریم در حالی که این حس قادر است صدای تیک تاک یک ساعت معمولی را از فاصله چند متری در یک اتاق ساکت بشنود!!!! برای پرورش قوی شنوایی و افزایش قدرت تمرکز در شنیدن، باید خود را تا حد امکان به این آستانه نزدیک کنیم و از حس شنوایی خود تمرین بیشتری بکشیم.

 روش‌های موثر در تقویت عملکرد حس شنوایی 
برای درک بهتر عملکرد سیستم شنوایی روشی را پیشنهاد میکنیم. یک وسیله صوتی مثل رادیو یا تلویزیون را روشن کنید و صدای آن را مانند وقتی که به طور معمولی به آن گوش می‌دهید باز کنید و به آن گوش دهید. بعد از یک دقیقه صدا را مقداری کم کنید و حالا مجدداً گوش دهید. اکنون شنیدن صدا مستلزم دقت بیشتر است. حدود یک دقیقه با دقت گوش کنید. سپس مجدداً صدا را کم کنید و با دقت بیشتر گوش کنید. همین طور آن قدر صدا را کم کنید تا به جایی برسید که اگر کسی بدون سروصدا از کنار شما عبور کند، شنیدن برای شما غیر ممکن شود .با این کار، بخش‌هایی از سلول‌های سیستم شنوایی خود را که قبل از این، برای شنیدن تنبل کرده بودید، به تحرک و فعالیت وا می دارید و حس شنیداری خود را تقویت می کنید. این تمرین را با هر منبع صوتی دیگری می توانید انجام دهید. مثلاً می توانید به صدای ساعت از فاصله‌ای که شنیدنش سخت است، گوش فرادهید.

در بعضی از تمرین‌های تمرکز حس شنوایی، از دقت روی تیک تاک ساعت برای پرورش تمرکز استفاده می شود. همچون وقتی که شما برای بهبود تمرکز به صدای دم و بازدم تنفس خود فکر می‌کنید. توجه داشته باشید برای دستیابی به نتایج بهتر می‌بایست که این تمرین‌ها را همیشه انجام دهید و از اکثر صداهای پیرامون خود به عنوان نوعی تمرین تمرکز شنیداری استفاده کنید. خودتان را عادت دهید که توانایی فهم صدای آهسته دیگران را داشته باشید. به رادیو و یا تلویزیون با صدای پایین گوش کنید و در یک کلام، با تلاش و صرف زحمت بیشتری، سلول‌های شنوایی خود را بیشتر فعال کنید و به آستانه شنوایی نزدیک کنید. پس از مدتی خودتان می بینید که هم قدرت شنوایی شما افزایش یافته است و هم تمرکز حواستان بهبود یافته است.

برخی دیگر از تمرینات پیشنهادی برای کودکان
۱٫    افزایش دقت و تمرکز با گوش دادن به صداهای مختلف و یادداشت کردن آنها توسط اولیا.
۲٫    استفاده از بازی‌ها و سرگرمی‌هایی مثل؛ مجموعه بشنو و پیدا کن جهت تقویت حافظه شنیداری و افزایش دقت کودک .
۳٫    نوشتن صداهای اول و یا آخر کلمات و ساختن کلمه با آنها مثلا:آب صدای آخر آن (ب) است و کودک لازم است آن را تکرا کند و یا در صورت امکان بنویسد(بار) و سپس با آن جمله بسازد.
۴٫    چشمان کودک را ببندید و از سایر افراد خانواده بخواهید او را صدا بزنند. کودک می بایستی جهت صدا را تشخیص داده و به طرف جهت صدا برود.
۵٫    اداء کردن کلمات و یا شمارش معکوس اعداد توسط کودک و یا برعکس حرف زدن مثلا: «امروز هوا سرد است» را بگوید :« است سرد هوا امروز» و یا بشمرد؛ ۷ ، ۶ ، ۵ ، ۴ ، …
۶٫    کلمه‌هایی بصورت شمرده ولی بیصدا بیان کنید و از کودک بخواهید این کلمات را لب خوانی کند. بهتر است این کلمات از وسایل داخل منزل باشند.
۷٫    در هنگام یادگیری کودک، محرک‌های محیطی که باعث حواس پرتی او می شوند را حذف کنید. مانند خاموش کردن وسایل پر سرو صدا و بستن پنجره و درب و پنجره و…
۸٫    اگر مطالب آموزشی ویژه کودک بصورت شعر و یا ریتمیک باشد موجب تقویت دقت و یاد گیری بهتر او می شود.

خرید،مقایسه و بررسی بهترین سمعک های دنیا در های سمعک. تلفن گویا: 22212127 رد کردن