سمعک | خرید سمعک | قیمت سمعک | سمعک نامرئی | کم شنوایی | پیر گوشی | سمعک پشت گوشی | سمعک وایرلس | سمعک دیجیتال | سمعک هوشمند ||Info@hisamak.com

علل کم شنوایی

خانه » blog » علل کم شنوایی

علل کم شنوایی

علل کم شنوایی

عضو شنوایی بجهت محل قرار گرفتن خود ، خیلی مورد دید نمی باشد و از این روی توسط ما خیلی مورد شناخت واقع نشده است. به علت پیچیدگی و نیاز به تسلط به علم فیزیک ، کمتر درباره نحوه عملکرد حس شنوایی می دانیم. امروز و در این مقاله قصد داریم کمی در مورد علل کم شنوایی بیشتر بداینم.

کم شنوایی یا ناشنوایی ناگهانی چرا ایجاد می شود؟

برخی افراد دچار کم شنوایی یا ناشنوایی ناگهانی در یک طرف گوش یا دو طرف آن می شوند که علل مختلفی در ایجاد آن نقش دارد که باید به آن توجه داشته باشندکم شنوایی یا ناشنوایی ناگهانی می تواند به طور یک طرفه یا دو طرفه اتفاق بیفتد یعنی گوش سمت راست یا سمت چپ و یا هر دو گوش را در برگیرد.

 علل کم شنوایی و یا ناشنوایی ناگهانی

ضربه، انسداد یا بسته شدن رگ خونی گوش به اصطلاح سکته گوشی می تواند سبب کم رسیدن یا نرسیدن خون به گوش شود که کم رسیدن به گوش کم شنوایی ناگهانی و نرسیدن خون به آن ناشنوایی ناگهانی را ایجاد کند

دیگر علل کم شنوایی یا ناشنوایی ناگهانی

بیماری های ویروسی مثل اوریون، آنفولانزا، تب خال هم در این مشکل تأثیر می گذاردتومور گوش داخلی، بیماری های مربوط به گوش، سیستم های دفاعی فعال بدن بر علیه گوش هم می تواند از جمله علل کم شنوایی برشمرد .

عوامل اکتسابی و غیر مادرزادی در ایجاد ناشنوایی و کم شنوایی

هر نوزادی پس از تولد ممکن است زرد شود، این زردی در بیشتر موارد طبیعی است و مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی گاهی زردی ممکن است شدید باشد؛ زردی شدید روی مغز اثر می‌گذارد و مشکلات زیادی را ایجاد می‌کندیکی از عوارض زردی شدید کم شنوایی و ناشنوایی است و با توجه به اینکه تعیین شدت زردی توسط والدین میسر نمی‌باشد لازم است تمام نوزادان مبتلا به زردی در همان ابتدا جهت معاینه نزد پزشک برده شوند و در صورت لزوم آزمایشات لازم انجام گیرد و در صورت بالا بودن شدت ضربه نوزاد بستری شده و تحت درمان قرار گیرد تا به عوارض زردی شدید از جمله کم شنوایی و ناشنوایی دچار نشود.

استفاده از لامپ مهتابی معمولی، مصرف ترنجبین و شیرخشت نیز توصیه نمی‌شود زیرا شروع درمان را به تاخیر می‌اندازند و علاوه بر اینکه تاثیر زیادی ندارند عوارض متعددی را نیز ایجاد می‌کنندعفونت گوش میانی نیز باعث تجمع مایع چرک در گوش میانی شده و در صورت عدم درمان باعث کاهش شنوایی می‌شود.

علل کم شنوایی

علل کم شنوایی

درمان به موقع از بروز کم شنوایی جلوگیری کرده و در صورتی که هر فردی دچار گوش درد، تب و احساس سنگینی گوش و خروج چرک از آن شد باید به پزشک مراجعه کرده تا درمان شوددر شیرخواران زیر یک سال بی قراری، اسهال، استفراغ می‌تواند علامتی از ابتلا به عفونت گوش باشد. مصرف بعضی از داروها نیز روی شنوایی فرد تاثیر می‌گذارند و ممکن است تاثیر منفی آنها غیر قابل بازگشت باشد بنابراین مصرف هر نوع دارویی باید با مصرف پزشک صورت گیرد.

بعضی از عفونت‌های چرکی یا ویروسی باعث کم شنوایی و ناشنوایی می‌شوند. مننژیت (عفونت مغز)، سرخک،‌ آبله مرغان، اوریون از جمله این بیماریها هستندرعایت نکات بهداشتی مانند شستن دستها با صابون و اجتناب از بیماران از بروز بیماری کم می‌کند؛ واکسیناسیون نیز باعث پیشگیری از بروز برخی از این بیماریها می شود. همچنین مصرف شیر تا دو سالگی نیز مقاومت بدن در مقابل بیماریها را بیشتر می‌کند.

ارزیابی شنوایی

توصیه می شود که به طور کلی جهت پیشگیری از کم شنوایی و ناشنوایی اقداماتی چون مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج به خصوص اگر فرد ناشنوایی در فامیل وجود داشته باشد، مراقبت در جهت جلوگیری از ابتلا به بیماریهای عفونی در دوران بارداری، عدم مصرف دارو در هر زمانی هنگام بارداری بدون دستور پزشک، زایمان در بیمارستان و زایشگاه، جدی گرفتن زردی نوزادان و ابتلا به هرگونه بیماری عفونی، عدم ورود اجسام نوک تیز در گوش، واکسیناسیون کودک، تغذیه کودک از شیر مادر تا دو سالگی، اجتناب از محیط‌های پر سر و صدا، جلوگیری از پاک کردن مجرای گوش نوزاد را انجام دهید.

لازم است شنوایی همه نوزادان پس از تولد هرچه زودتر بررسی شود اما حتی اگر شنوایی فرزند شما طبیعی تشخیص داده شد لازم است هرچند یکبار شنوایی کودک خود را چک کنیدبه طور کلی والدین باید مراقب باشند چرا که کودکان با انجام برخی از رفتارها در دوره‌های مختلف سنی زیر دو سال ممکن است ناشنوا یا کم شنوا شوند.

5.0
درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)

خرید،مقایسه و بررسی بهترین سمعک های دنیا در های سمعک. تلفن گویا: 22212127 رد کردن