سمعک،قیمت سمعک،بهترین سمعک،خرید سمعک: 22212127 - 09102004566|Info@hisamak.com

غربالگری شنوایی کودکان

خانه » blog » غربالگری شنوایی کودکان

غربالگری شنوایی کودکان

غربالگری شنوایی

تشخیص کم شنوایی از بدو تولد قابل انجام است، ولی پیش از تولد تشخیص این موضوع امکان‌پذیر نیست. غربالگری شنوایی یکی از روشهای تشخیص بموقع کم شنوایی می باشد. براساس آمار سازمان بهداشت جهانی حدود ۳۶۰ میلیون نفر در دنیا کم‌شنوا هستند که ۳۲ میلیون نفر از آنها را افراد زیر ۱۵ سال تشکیل می‌دهند. همچنین براساس برخی از آمارها ۵۲۰ هزار نفر در ایران کم‌شنوا می باشند. از یک‌هزار نوزاد متولد شده حدود ۳ نوزاد با اختلال شنوایی همراه هستند. در برخی از استان‌ها رشد کم‌شنوایی بیشتر است. همچنین ۵۰ درصد علت کم‌شنوایی ژنتیکی و ۲۵ درصد عوامل محیطی عفونت و ۲۵ درصد عوامل ناشناخته است.

 کم‌شنوایی درجات مختلفی دارد و می‌تواند قسمت‌های مختلف گوش را درگیر سازد، زمانی که کم‌شنوایی در حد عمیق و شدید باشد باید به سراغ ضایعات گوش داخلی و مشکلات ناشی از عصب برویم. وزارتخانه‌ها به جای اینکه در رأس و پیکان رفع مشکلات مربوط به کم‌شنوایی باشند، باید تعاملات درون‌گروهی خود را بیشتر کنند تا خدمات بهتر و بیشتری به مردم ارائه شود. تشخیص ناشنوایی از بدو تولد امکان‌پذیر بوده، ولی قبل از تولد این موضوع امکان‌پذیر نیست.

ضرورت غربالگری شنوایی کودکان و نوجوانان

شنوایی‌شناسی و بالطبع غربالگری شنوایی رشته جوان و نوپایی بوده که در ایران با موفقیت‌های زیادی در جهت کمک به بیماران همراه شده است.  کم‌شنوایی را باید یک اختلال و نه یک بیماری دانست،کم‌شنوایی گاهی همراه با یک بیماری بوده، لذا اصطلاح بیماری به طورکلی باید از کم‌شنوایی و ناشنوایی برداشته شود. درمان‌پذیری و توانبخشی شنوایی با درمان طبی متفاوت بوده ولی مرتبط است، کمک به بیماران کم‌شنوا و ناشنوا نیاز به کار تخصصی تیمی شامل متخصصین اطفال، گوش و حل و بینی، متخصصین نوزادان و شنوایی‌شناس است.

غربالگری شنوایی به مشکلات زیر حساس است :

 برخی از اختلالات شنوایی نیاز به درمان طبی و جراحی دارد، ولی باید توجه داشت که آگاهی‌سازی خانوادهها و برخی از پزشکان در جهت کاهش مشکلات ناشی از کم‌شنوایی و ناشنوایی بسیار حائز اهمیت است، بنابراین کودکان باید بلافاصله پس از تولد، شنوایی آنها مورد بررسی قرار گیرد و خانواده‌ها نیز نسبت به این مسئله بسیار حساس باشند. مشکلاتی در دوره بارداری همچون استفاده از داروهایی که نباید مادر مصرف کند یا در معرض تشعشعات قرار گرفتن، ضربه‌های مکانیکی به شکم مادر، پارگی کیسه آمونیوم و استرس احتمال ابتلا به ناشنوایی نوزاد را به همراه دارد. همچنین حین زایمان نیز ممکن است برخی از کودکان با کمبود اکسیژن مواجه شده و این مسئله اختلال شنوایی برایشان ایجاد کند.

مصرف مشروبات الکلی، استعمال قلیان و سیگار و حتی در معرض دود قرار گرفتن مادر باردار می‌تواند کم‌شنوایی و ناشنوایی جنین را به همراه داشته باشد، بنابراین خانواده‌ها باید پیشگیری‌های لازم را هنگام بارداری در این زمینه انجام دهند. تشخیص قبل از تولد ناشنوایی نداریم، ولی باید توجه داشت که گوش جنین در سه ماهگی قادر به شنیدن بوده و برای همین به مادران توصیه می‌شود در دوران بارداری قرآن بخوانند و از مواجه شدن با صدای بلند بپرهیزند. 

غربالگری

غربالگری

احتمال آسیب به شنوایی نوزادانی که در بخش NICU بیمارستان بستری می‌شوند.  آمارهای مربوط به ناشنوایی بسیار متفاوت است، ولی تحقیقات پیشین نشان می‌دهد از هر ۳ یا ۵ در هزار تولد، یک نوزاد با افت شنوایی و کم‌شنوایی همراه است. بسیاری از نوزادان زمانی که در NICU بیمارستان بستری بوده، دچار مشکلات شنوایی می‌شود. در واقع نارس بودن آنها سبب بروز مشکل اکسیژن‌رسانی به مغز شده و براساس بررسی‌ها، نوزادانی که در این بخش بیمارستان‌ها بستری می‌شوند، ۴ درصد یا حتی ۹ تا ۱۰ درصد بیشتر دچار آسیب شنوایی خواهند شد.

اگر نوزاد بیش از پنج روز بستری در NICU باشد، احتمال آسیب به شنوایی آن وجود دارد و باید تشخیصات لازم در این زمینه صورت گیرد و اگر ۲ تا ۳ روز در این بخش بستری باشد، قبل از سه ماهگی باید تست شنوایی برایش انجام شود. عدم تشخیص به موقع مشکلات شنوایی نوزادان می‌تواند سبب اختلال رشد و مشکلات اجتماعی و کلامی آن شود، اظهار داشت: تا شش ماهگی زمان طلایی کمک به شنوایی نوزادان کم‌شنوا و ناشنوا بوده و اقدامات لازم باید در این زمینه صورت گیرد و خانواده‌ها نیز بسیار حساس به شنوایی نوزاد باشند.

  • غربالگری شنوایی کودکان
5.0

خلاصه

غربالگری شنوایی کودکان به کشف مشکلات شنیداری قبل از بروز مشکلات ارتباطی کمک می کند.

تبریک می گوییم
شما به شنوایی خود اهمیت می دهید و برای سلامتی آن، های سمعک را مطالعه می کنید، خوشحالیم
close-image

خرید،مقایسه و بررسی بهترین سمعک های دنیا در های سمعک. تلفن گویا: 22212127 رد کردن