سمعک،قیمت سمعک،بهترین سمعک،خرید سمعک: 22212127 - 09102004566|Info@hisamak.com

لکنت زبان (گرفتگی زبان) چیست؟

خانه » blog » لکنت زبان (گرفتگی زبان) چیست؟

لکنت زبان (گرفتگی زبان) چیست؟

لکنت زبان (گرفتگی زبان) چیست؟

لکنت زبان به معنای اختلال گفتار است. وقفه‌ها و اختلالات موجب منقطع شدن روانی و زبان گفتار می‌شود. این وقفه‌ها ممکن است به صورت تکرار اصوات، هجاها یا کلمات باشد مانند گفتن پ‌پ‌پدر. همچنین ممکن است تطویل اصوات وجود داشته باشد به گونه‌ای که به نظر می‌رسد کلمات کشیده شده‌اند مانند گفتن ممممامان. همچنین ممکن است شامل توقف و سکون در تلفظ باشد بطوری که هیچ صدایی شنیده نمی‌شود. در نتیجه، ادای کلمه به صورت ناگهانی، همراه با فشار و تشنج می‌باشد.
لکنت زبان (گرفتگی زبان) می‌تواند خفیف باشد و مشکل زیادی ایجاد نکند و یا شدید باشد که در این صورت به یک اختلال زبانی جدی تبدیل خواهد شد. لکنت زبان همچنین می‌تواند برای یک شخص متغیر باشد. این شخص ممکن است دوره‌هایی از لکنت داشته باشد در حالی که پس از آن برای مدتی بتواند بدون لکنت حرف بزند.
افرادی که دچار لکنت زبان هستند ممکن است از ادای برخی کلمات یا موقعیت‌های خاص که می‌دانند آنها را دچار مشکل خواهد کرد، پرهیز کنند. برخی تا حدی از گفتن برخی کلمات اجتناب کرده یا آن کلمات را جایگزین می‌کنند که افرادی که با آنها در ارتباطند متوجه نشوند که دچار لکنت می‌باشند. این حالت تحت عنوان گرفتگی زبان نهان شناخته می‌شود. فرد مبتلا به لکنت ممکن است حتی تا حد امکان از صحبت کردن دوری کند.

علت ایجاد گرفتگی زبان چیست؟

برای صحبت کردن بصورت روان، باید مسیرهای عصبی بسیار مختلفی در مغز کودک رشد کند. این مسیرها باید بصورت بسیار دقیق و سریع با هم تعامل داشته باشند. لکنت زبان (گرفتگی زبان) معمولاً در دوران کودکی به عنوان نشانه‌ای دال بر اینکه مسیرهای مغز برای تکلم بطور طبیعی شکل نگرفته‌اند، پدیدار ‌می‌شود. اکثر کودکان خردسال بدون تداوم لکنت رشد می‌کنند، اما هرچه علائم لکنت زبان بیشتر ادامه پیدا کند، تغییر سیم‌کشی مغز دشوارتر می‌شود.

گرفتگی زبان معمولاً زمانی شروع می‌شود که مهارت‌های گفتاری کودک در حال رشد است و در نتیجه تحت عنوان لکنت رشدی بیان می‌گردد. ژنتیک خانوادگی در برخی موارد مرتبط می‌باشد – فردی که در خانواده‌اش سابقه لکنت زبان وجود داشته باشد با احتمال بیشتری دچار آن می‌گردد. در موارد نادری نیز لکنت زبان در بزرگسالی اتفاق می‌افتد که لکنت اکتسابی یا دیررس نامیده می‌شود و غالباً در اثر سکته‌ مغزی که منجر به آسیب به مغز می‌شود، ایجاد می‌گردد. همچنین ممکن است در اثر ضربه به سر یا ناراحتی عاطفی شدید حاصل شود.
افراد مبتلا به گرفتگی زبان از نظر هوش یا توانایی ذهنی و عاطفی تفاوتی با سایرین ندارند. اما غالباً این تصور وجود دارد که افرادی عصبی، خجالتی، پرخاشگر، احساساتی، مردد، درونگرا یا متزلزل هستند. اما هیچ مدرکی برای اثبات این تصورات وجود ندارد. هرچند، بسیاری از افراد مبتلا به لکنت زبان برای حرف زدن بویژه در جمع عصبی هستند.

لکنت زبان

لکنت زبان

لکنت زبان
  • لکنت زبان
5.0
درحال ارسال
امتیاز کاربر 0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)
تبریک می گوییم
شما به شنوایی خود اهمیت می دهید و برای سلامتی آن، های سمعک را مطالعه می کنید، خوشحالیم
close-image

خرید،مقایسه و بررسی بهترین سمعک های دنیا در های سمعک. تلفن گویا: 22212127 رد کردن