سمعک،قیمت سمعک،بهترین سمعک،خرید سمعک: 22212127 - 09102004566|Info@hisamak.com

وزوز

خانه » blog » وزوز

وزوز

وزوز و سر و صدای گوش در صورتی که توسط پزشک متخصص مورد درمان قرار نگیرد می تواند به یک بیماری ناتوان کننده تبدیل شود. در ادامه با علائم، دلایل و روش های درمان این بیماری اطلاعاتی آشنا خواهید شد.وزوز و سر و صدای گوش

وزوز گوش به عنوان صدای زنگ در گوش توصیف می شود و به حالتی اطلاق می شود که بدون وجود صدا در محیط، فرد صدایی را در یک گوش یا در هر دو احساس می کند. به گزارش مطالعه سلامت ملی که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا انجام گرفته است، در حدود ۴۵ میلیون نفر در ایالات متحده تا حدودی از این بیماری رنج می برند. در حدود یک سوم آنها این بیماری را بسیار ناتوان کننده قلمداد می کنند و به دنبال راه حلی برای درمان آن می باشند.

اگرچه راه حلی برای درمان وزوز کردن گوش وجود ندارد، اما با درک بهتر علائم، دلایل و بیماری های مربوطه، می توان راه حل هایی را برای تسکین بیماری و یا از بین بردن حس وزوز در گوش ارائه کرد.

وزوز

وزوز

علائم وزوز کردن گوش

افرادی که از این بیماری رنج می برند ممکن است بسیار عصبی و ناراحت باشند. این بیماری که با عباراتی نظیر صدای زنگ در گوش یا متلاطم بودن سر توصیف می شود دارای دو علامت رایج می باشد. صدای شنیده شده می تواند صدای زنگ، وز وز، خش خش و سوت بوده و ممکن است دارای فرکانس ضعیف یا قوی باشد. علاوه بر این، این صدا می تواند در یک گوش یا در هر دو گوش شنیده شده و کوتاه مدت یا مداوم باشد. در حالت های حاد، صدای زنگ به حدی بالاست که می تواند مانع از انجام کارهای روزمره گردد و این در حالی است که سایر افراد صدای بسیار ضعیفی را تجربه می کنند.

وزوز و سر و صدای گوش

وزوز

دلایل وزوز کردن گوش

وزوزکردن اغلب در بزرگسالان مشاهده می شود اما می تواند سایر رده های سنی را نیز مورد هدف قرار دهد. علاوه بر شنیدن صدایی که وجود ندارد، افرادی که به این بیماری مبتلا هستند ممکن است با ناراحتی، بی خوابی و عدم توانایی به ادامه زندگی مواجه شوند. عصبی بودن یکی از نشانه های رایج وزوز کردن گوش می باشد و می تواند مانع از کار کردن یا فعالیت در شرایط استرس زا گردد. افراد مبتلا به این بیماری از شنیدن صداهایی خبر می دهند که برخی اوقات بسیار قوی بوده و در برخی شرایط آرام می باشند.

بدلیل ابتلای بسیاری از افراد به این بیماری، بررسی دلایل این بیماری ضروری می باشد. علی رغم اینکه بسیاری از موارد این بیماری مشخص نمی باشند، اما دلایل رایجی وجود دارند که این شرایط را تشدید می کنند.:

  • سن: در سن ۶۰ سالگی قدرت شنوایی شما کاهش می یابد. کاهش تدریجی قدرت شنوایی را پیرگوشی (presbycusis) می نامند که در برخی شرایط با وزوز کردن گوش نیز همراه است.
  • قرار گرفتن در معرض صدای شدید: فعالیت در مکان هایی پر سر و صدا نظیر استفاده از ابزارهای سنگین، اره موتوری، یا اسلحه از جمله دلایل وقوع این بیماری می باشد. سایر افراد نیز می توانند به دلیل استفاده از هدفون و گوش دادن به آهنگ با صدای بلند در طولانی مدت به این بیماری دچار شوند.
  • عادت های ناسالم: محققان هنوز از دلیل این موارد بی اطلاع می باشند اما مصرف مشروبات الکلی، استعمال دخانیات، خوردن غذاهای خاص و نوشیدنی های کافئین دار می تواند منجر به وزوز گوش گردند.
  • بیماری های رایج: کم خونی، آلرژی، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و عروقی، مشکلات جریان خون، دیابت و کم کاری تیروئید نیز می تواند منجر به وزوز گوش (تینیتوس) گردند.
وزوز و سر و صدای گوش

وزوز

رهایی از وزوز گوش

در صورتی که وزوز گوش منجر به افسردگی، عصبانیت یا حس خودکشی گردد، با متخصص مغز و اعصاب حاصل نمایید. اغلب افراد مبتلا به این بیماری، آن را به عنوان یک بیماری رایج و بخشی از زندگی روزمره قلمداد می کنند. از آنجایی که بسیاری از نمونه های این بیماری به حدی شدید نیستند که منجر به آزار فرد گردند، افراد از روش های غیرپزشکی برای درمان آنها استفاده می کنند. علی رغم وجود گونه های متعددی از این بیماری، روش های درمانی متعددی وجود دارند که می تواند منجر به کاهش شدت این بیماری گردد.

بسیاری از افراد با بهبود شرایط فیزیکی به دنبال کاهش نشانه های این بیماری هستند. این بدین معناست که کنترل فشار خون، کاهش استرس و کاهش مصرف کافئین می تواند این بیماری را بهبود بخشد. از آنجایی که بسیاری از این موارد می تواند سیستم های بدن شما را تحریک کند، ممکن است منجر به شدت وزوز گوش گردند. افراد همچنان از روش های ایجاد آرامش برای کاهش نشانه های این بیماری استفاده می کنند. این نوع از آرامش شامل آرامش ماهیچه ها و تمرکز می باشد.

وزوز و سر و صدای گوش

وزوز

درمان وزوز گوشوزوز و سر و صدای گوش

اگرچه درمان تائید شده برای این بیماری وجود ندارد، پزشکان در طی سال ها روش هایی را برای مقابله با این بیماری و تسکین آن ایجاد کرده اند. دستگاه های کاهش نویز برای مقابله با صداها یکی از روش های معمول می باشد. دستگاهی نیز به گوش متصل می شود که صدای آرامی را به طور مداوم پخش می کند تا بتواند صدای سوت یا وزوز را پوشش دهد. سمعک نیز به عنوان راه حلی برای وزوز گوش به کار برده می شود. این ابزارها به فرد کمک می کنند تا بر روی صداهای موجود در گوش تمرکز نکنند.

روش دیگر برای درمان این بیماری TRT (مخفف کلمه Tinnitus Retraining Therapy) نام دارد و در طی این روش بیمار روش های نادیده گرفتن صداهای موجود در گوش را تمرین می کند. علاوه بر جلسات مشاوره، از دستگاهی برای ایجاد صداهای محیطی (White Noise Generator) استفاده می شود که به صداهای موجود در گوش غلبه می کند.

بیماری منیر وزوز و سر و صدای گوش

بیماری منیر به طور مستقیم به وزوز کردن گوش مرتبط نمی باشد اما اغلب افرادی که به این بیماری مبتلا هستند علائم متعددی از وزوز کردن گوش را نیز تجربه می کنند. بیماری منیر یک بیماری در گوش داخلی است که معمولا فقط یک گوش را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری می تواند منجر به فشار یا درد در گوش گردد و همچنین منجر به احساس سرگیجه (Vertigo) و شنیدن صدای خش خش در گوش می شود. علی رغم اینکه دلیل منیر به طور کامل از نظر پزشکی شناخته نشده است اما بررسی ها نشان می دهند که روش های درمان وزوز گوش می تواند بر این بیماری نیز تاثیر مثبت داشته باشد. کاهش مصرف کافئین، نمک و همچنین کاهش استرس تاثیر مثبتی بر از بین رفتن این بیماری دارند.

BPPV

BPPV مخفف Benign Proxysmal Positional Vertigo است که به نوعی از اختلال در سیستم تعادلی با منشا گوش داخلی اطلاق می شود. افرادی که از BPPV رنج می برند نوعی سرگیجه ناگهانی و شدید را به خصوص در حین بلند شدن از رختخواب یا چرخاندن سر حس می کنند. BPPV ناشی از وجود مشکل در گوش داخلی بوده که می تواند اثرات آن توسط متخصص گوش و حلق و بینی و یا متخصصین شنوایی شناسی با استفاده از روشهای مانور حرکتی سر کاهش پیدا کند. در برخی شرایط نیز این مشکل به خودی خود ظرف مدت چند روز از بین می رود. BPPV ممکن است به تناوب شخص را درگیر کند . بهمین علت،متخصص گوش و حلق و بینی و یا متخصصین شنوایی می توانند حرکات و تمرین هایی را تجویز کرده و احتمال رخداد این بیماری را کاهش دهند.

سرگیجه

بسیاری از افراد نمی دانند عضوی که به ما در حفظ تعادل کمک می کند در گوش داخلی قرار دارد و به همراه سایر سیستم های موجود در بدن به ما کمک می کند تا تعادل خود را حفظ کنیم. سرگیجه زمانی رخ می دهد که مشکلی در عضو تعادلی در گوش داخلی، سیستم بصری، ماهیچه ها و مفاصل بدن یا مراکزی از مغز که آنها را به هم مرتبط می کنند وجود داشته باشد.

سرگیجه مربوط به گوش داخلی یکی از رایج ترین انواع می باشد و ناشی از اختلال در گردش خون یا فشار مایع در گوش داخلی، یا تغییرات فیزیولوژیک در عصب تعادلی می باشد. سرگیجه می تواند منجر به عصبی شدن، حالت تهوع و درد شکم گردد. بسته به نوع و علت سرگیجه، درمانهای متعددی برای سرگیجه وجود دارد که می توان به تغییر در شیوه زندگی، درمانهای دارویی و روشهای توانبخشی و بازآموزی اشاره کرد.

در ادامه از راویه دیگری به این موضوع نگاه می کنیم:

عوامل شنیدن صدای زنگ در گوش چیست؟؟؟

زنگ زدن گوش ها اتفاقی است که همه حداقل یک بار در زندگی شان تحربه کرده اند ، در صورتی که صدای زنگ کم و کوتاه باشد قابل تحمل است اما اگر این صدا بلند و مداوم باشد باعث آزار و اذیت انسان می شود. اینکه شما می توانید از هر صدایی که برایتان خوشایند نیست به راحتی دوری کنید، نعمت بزرگی است، چون بعضی ها متاسفانه نمی توانند از صداهایی که در گوششان وجود دارد دوری کنند، چون صداها از داخل مغزشان است. گرفتن گوش ها کمکی به آنها نمی کند و اعصابشان همواره خرد است.

در برخی موارد، وزوز گوش با سرگیجه، کم شنوایی و علائم دیگر بروز می کند که باید جدی گرفته شود. سازوکار دقیق وزوز گوش چندان دقیق مشخص نشده است؛ اما به نظر می رسد مشکلات عروقی، عضلانی و عصبی در برخی انواع آن دخالت داشته باشد. در عین حال، شنیدن صدای وزوز در گوش ممکن است به دلایل شناخته شده مختلفی نیز بروز کند که در این مطلب به آنها اشاره می شود.

دلایل شنیدن صدای زنگ در گوش وزوز و سر و صدای گوش

لازم به ذکر است که کاهش یکباره شنوایی و همزمان، شنیدن صدای سوت و وزوز در گوش، بیماری نادری به نام سکته گوش یا کری ناگهانی است که با موارد دیگر وزوز گوش معرفی شده در اینجا تفاوت بسیار دارد و باید اورژانسی و در بازه زمانی کمتر از ۲۴ ساعت درمان شود؛ در غیر این صورت به کاهش دائم شنوایی یک یا هر دو گوش می انجامد.

جرم زیاد در گوش

جرم گوش که واکس، موم یا سرومن نیز نامیده می شود ممکن است باعث احساس وجود صداهای مزاحم در گوش شود. جرم های داخل گوش در واقع ترشحاتی طبیعی هستند که از مجرای گوش محافظت می کنند. اما تجمع بیش از اندازه جرم در رسیدن صوت از کانال گوش به پرده صماخ و گوش میانی مشکل ایجاد می کند. در نتیجه صدایی مانند وزش باد در داخل گوش شنیده می شود. بعد از خارج کردن این جرم اضافی لازم است که وضع پرده گوش و شنوایی فرد کنترل شود تا از فقدان آسیب یا مشکلات دیگر اطمینان حاصل کنیم.

وجود تومور در گوش

بررسی های انجام شده نشان می دهد سالانه از هر یک میلیون نفر حدود ۱۰ نفر به نورومای آکوستیک (تومور عصب شنوایی) مبتلا می شوند. این تومور خوش خیم است و در عصبی که گوش را به مغز متصل می کند دیده می شود. تومور عصب شنوایی بتدریج رشد می کند، اما به دلیل همجواری با بافت هایی مانند ساقه مغز بالقوه توموری تهاجمی و مشکل ساز محسوب می شود.

تورومای آکوستیک بخصوص افراد بین ۳۰ تا ۶۰ سال را درگیر می کند، اما انواع ژنتیکی آن در کودکان و نوجوانان نیز دیده می شود. وزوز گوش یکی از علائم اصلی این تومور است. انواع دیگری از تومورهای این ناحیه هم وجود دارند که با توجه به ماهیت پر از عروق خود ممکن است به صورت وزوز ضربان دار (احساس ضربان قلب در گوش)، سردرد و سرگیجه و حتی فلج عصب صورت بروز پیدا کنند.

مصرف برخی از داروها

مصرف برخی داروها با دوز نامناسب ممکن است برای گوش ها زیانبار یا سمی باشد و باعث ایجاد وزوز شود. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن جزو این داروها هستند.

اگر این داروها با دوز بالا تجویز شوند، لازم است که برای جلوگیری از بروز وزوز گوش، میزان آنها در خون به طور مرتب بررسی شود.

علاوه بر داروهای ضدالتهاب، آنتی بیوتیک ها، کینین و داروهای شیمی درمانی (بخصوص داروهای بر پایه پلاتین مثل داروی سیس پلاتین که برای مقابله با بیشتر تومورهای گوارشی، تومورهای گوش، حلق، بینی و… تجویز می شوند) نیز ممکن است عاملی برای بروز وزوز گوش شوند.

 آلودگی صوتی شدید

احساس وزوز و سوت کشیدن گوش بعد از قرارگیری چندساعته در معرض سروصدای زیاد شایع است. آلودگی صوتی شدید به سلول های مویی گوش داخلی آسیب می زند. متاسفانه وقتی این سلول ها آسیب ببینند احیا نمی شوند و در حال حاضر هیچ عمل جراحی نیز برای ترمیم آنها وجود ندارد. البته یک بار آسیب صوتی ممکن است چندان جدی نباشد، اما قرارگیری مداوم بیش از ۳۰ دقیقه در معرض سر و صدای شدید ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای شنوایی داشته باشد.

بیماری مِنییر (Meniere)

اگر علائمی مانند وزوز گوش، احساس هواگرفتگی گوش، سرگیجه و کم شنوایی به طور حمله ای و دوره ای بروز کند، احتمالا پای بیماری منییر در میان است. این بیماری ناشی از افزایش فشار مایع گوش میانی است. بیماری منییر اختلال مزمنی است که افراد بین ۳۰ تا ۶۰ سال را مبتلا می کند.

در ۸۰ درصد موارد، فقط یک گوش به این بیماری مبتلا می شود، اما امکان ابتلای هر دو گوش نیز وجود دارد. درمان این بیماری تا حدودی مشکل است، زیرا هنوز علت اصلی آن بدرستی مشخص نشده. بااین حال، می توان با مصرف برخی داروها فشار مایع داخل گوش داخلی را کاهش داد. از این داروها می توان به داروهای ادرارآور و برخی داروهای افزایش دهنده جریان خون گوش داخلی اشاره کرد. در صورت کنترل نکردن بیماری با این داروها ممکن است از اقدامات بیشتری مثل تزریقات داخل گوشی یا عمل جراحی کمک گرفته شود.

بیماری اتواسکلروز و بروز مشکل در شنوایی

بیماری اتواسکلروز خانم ها را بیش از آقایان درگیر می کند. این بیماری گاهی اوقات خود را بعد از زایمان نشان می دهد. اتواسکلروز گوش میانی را درگیر می کند و تغییرات هورمونی در بروز آن نقش دارند. در واقع یک استخوان کوچک به نام «استخوان رکابی» که یکی از استخوان های گوش میانی است در این بیماری حرکت طبیعی خود را از دست می دهد و باعث ایجاد صدای وزوز در گوش می شود.

فشار خون بالا

وزوز گوش ممکن است بر اثر پرفشاری خون پدید آید. وقتی فشار خون تا حد زیادی بالا رود، یعنی بالای ۲۰ سانتی متر جیوه، ممکن است باعث بروز وزوز در گوش ها شود. در این صورت ناراحتی های گوشی اغلب با سردرد و سرگیجه همراه است.

پیرگوشی

اگر بیش از ۵۰ سال دارید و در هر دو گوش تان صدای وزوز، وزش باد و سوت می شنوید، احتمالا دچار پیرگوشی شده اید. پیرگوشی یک پدیده شنوایی مربوط به کهولت سن است که به صورت کاهش شنوایی تدریجی در هر دو گوش خود را نشان می دهد. این مشکل به مرور باعث تخریب قسمت های مختلف گوش داخلی می شود و وزوز گوش ایجاد می کند. پیرگوشی پیشرفته باعث ایجاد مشکلات اساسی شنوایی می شود و حتی تا ناشنوایی نیز پیش می رود. برای پیشگیری از این مشکل لازم است که متخصص گوش و حلق و بینی به طور مرتب سلامت گوش های شما را بررسی کند.

درمان وزوز در های سمعک:

های سمعک، مرکزی پیشرفته برای مشکلات وزوز می باشد. درمان وزوز را باید شامل ۳ بخش نمود:

۱- تشخیص

۲- توانبخشی

۳- تجهیزات

تشخیص:

تشخیص نوع و علت وزوز شاید اما مهمترین بخش در مسیر درمان وزوز باشد. تا متخصص متوجه علت بوجود آمدن وزوز نشود، طرح اقدام درمانی شاید حرکت در مسیر اشتباه باشد.

کلینیک وزوز های سمعک با ۱۲ سال سابقه در تشخیص و توانبخشی وزوز، راه حلهایی علمی برای تشخیص  نوع وزوز و تعیین پروتکل درمانی آن دارد.

توانبخشی:

پس از تشخیص علت حضور وزوز می توان قضاوت راجع به برطرف نمودن این صدای مزاحم را آغاز نمود.

در کلینیک وزوز های سمعک، پیشرفته ترین تمرینات توانبخشی و روشهای منحصر به فرد در درمان وزوز بکار گیری می شود. ۱۲ سال حضور مستمر در عرصه درمان وزوز، پیشرفتهای قابل اعتمادی برای های سمعک فراهم نموده است که مژده ی آنرا به هموطنان ارجمند خود می دهیم.

تجهیزات:

روشهای نوین توانبخشی وزوز توسط تجهیزات و پروتزهای نوین انجام می شود.

کلینیک وزوز های سمعک در طول ۱۲ سال گذشته با ارزیابی تولیدات جهانی برای درمان وزوز، اکنون بهترین تجهیزات برای درمان و پیشرفته ترین پروتزهای پوشاننده ی وزوز را در اختیار دارد.

در نظر داشته باشید، بسیاری از موارد وزوز ناشی از کم شنوایی می باشد که با ارتقای وضعیت شنیداری می توان به موفقیتهای بزرگی در کاهش سر و صدای گوش دست یافت. قویا پیشنهاد می شود قبل از قضاوت غیر علمی در مورد علت بروز وزوز با کارشناس خود در های سمعک تماس بگیرید تا با بهره گیری از تجهیزات مدرن، به تشخیص دقیق علت آن، اقدام نماید.

کلینیک درمان وزوز های سمعک

تلفن: ۲۲۲۱۲۱۲۷

ارتباط تلگرام با مشاور شنوایی شناس “های سمعک” در مورد درمان وزوز

وزوز
  • وزوز
5.0

خلاصه

درمان وزوز را از هایسمعک بخواهید.

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)
تبریک می گوییم
شما به شنوایی خود اهمیت می دهید و برای سلامتی آن، های سمعک را مطالعه می کنید، خوشحالیم
close-image

خرید،مقایسه و بررسی بهترین سمعک های دنیا در های سمعک. تلفن گویا: 22212127 رد کردن