سمعک | خرید سمعک | قیمت سمعک | سمعک نامرئی | کم شنوایی | پیر گوشی | سمعک پشت گوشی | سمعک وایرلس | سمعک دیجیتال | سمعک هوشمند ||Info@hisamak.com

کشف درمان ناشنوایی یا کم شنوایی

خانه » blog » کشف درمان ناشنوایی یا کم شنوایی

کشف درمان ناشنوایی یا کم شنوایی

محققان یک ترکیب دارویی ابداع کرده اند که سلول های حمایت کننده را در گوش ترغیب می کند تا به سلول های مو تبدیل شوند؛ این تزریق یک روش بالقوه جدید برای درمان کم شنوایی محسوب می شود.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، در گوش داخلی چند هزار سلول مو وجود دارد که امواج صدا را تشخیص می دهند و آنها را به سیگنال های عصبی تبدیل می کنند تا انسان بتواند سخنان، موسیقی و سایر صداهای روزمره را بشنود.
اما آسیب دیدن این سلول ها یکی از عوامل اصلی کاهش شنوایی است که افراد زیادی در سراسر جهان به آن مبتلا هستند.
هر انسان با حدود 15 هزار سلول مو در هر گوش به دنیا می آید و اگر این این سلول ها آسیب ببینند، امکان رشد دوباره آنها وجود ندارد.


اما محققان موسسه فناوری ماساچوست در یک پروژه مشترک ترکیبی از داروها را کشف کردند که جمعیت سلول های پیش ساز ( که سلول های حمایت کننده نیز نامیده می شوند) را در گوش افزایش می دهد و آنها را ترغیب می کند که به سلول های مو تبدیل شوند؛ این ترکیب دارویی یک روش بالقوه جدید برای درمان کاهش شنوایی ارائه می دهد.
قرار گرفتن در معرض سر و صدا، سالخوردگی و مصرف برخی آنتی بیوتیک ها و داروهای شیمی درمانی می توانند به مرگ سلول مو منجر شوند اما در برخی حیوانات این سلول ها بطور طبیعی دوباره تولید می شوند که در انسان ها این اتفاق نمی افتد.


محققان در این مطالعه سلول های پیش ساز نابالغ حلزون (گوش) موش را در یک ظرف آزمایشگاهی قرار دارند؛ سلول های پیش ساز شبیه سلول های بنیادی هستند که می توانند به سایر انواع سلول ها تبدیل شوند.
آنها سپس یک ترکیب دارویی به آن اضافه کردند که باعث شد آن سلول ها به سرعت تکثیر شوند.

زمانی که شمار کافی از سلول های پیش ساز به وجود آمد، این سلول ها را با داروهای اضافی تحریک کردند تا به سلول های نابالغ مو تبدیل شوند.
محققان برای اولین بار موفق شدند که یک کلونی از این سلول ها پرورش دهند که دو هزار برابر بیشتر از گزارش های قبلی بود.
دانشمندان اکنون معتقدند که درمان کم شنوایی می تواند به سادگی یک تزریق در گوش باشد.
مقاله ای در خصوص این تحقیق به تازگی در مجله Cell Reports منتشر شده است.

یک مکمل غذایی از مولکول Nicotinamide Ribosite یا NR «نیکوتینامید ریبوسایت» که نوعی ویتامین B3 است، از آسیب‌های عصبی در حلزون گوش جلوگیری می‌کند.

با توجه به مطالعه اخیر، مصرف ویتامین B3 باعث حفظ شنوایی به مدت طولانی می‌شود و حتی می‌تواند ناشنوایی کامل را درمان کند؛ گوش دادن به موسیقی با صدای بلند، صدای بوق ماشین‌ها یا اثرات گوشی‌همراه اغلب باعث ناشنوایی و کم شنوایی می‌شود.

حلزون گوش :

بخش شنوایی گوش است و لوله‌ای مارپیچی شکل است که در حول خود مانند حلزون می‌چرخد؛ حلزون یک ساختار استخوانی دارد و یک ساختار غشایی که در داخل ساختار استخوانی قرار دارد و به نام مجرای حلزونی است؛ حلزون گوش هم در تشکیل لابیرنت استخوانی گوش و هم در تشکیل لابیرنت غشایی گوش نقش دارد.

در طول حلزون،‌ سه مجرا یا نردبان در کنار هم قرار دارند.

این مجاری عبارتند از :

  • نردبان دهلیزی، نردبان میانی و نردبان صماخی. این مجراها (یا نردبان‌ها) به وسیله غشا از هم جدا می‌شوند.

ویتامین ها:

مواد غذایی که برای ویتامین B3 در مرغ، حبوبات و غلات وجود دارد؛ بهترین منابع این ویتامین غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لوبیای خشک پخته شده، نخود، هویج، سبوس گندم، قارچ و سبزیجات، سویا، شیر بدون چربی و آجیل است.

B3 در اثر پخته شدن در آب از بین می‌رود. در ضمن این ویتامین عامل ترمیم سول‌های مغز است.

درمان ناشنوایی
  • به این مطلب رای دهید
5.0
درحال ارسال
امتیاز کاربر 0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)

خرید،مقایسه و بررسی بهترین سمعک های دنیا در های سمعک. تلفن گویا: 22212127 رد کردن