سمعک،قیمت سمعک،بهترین سمعک،خرید سمعک: 22212127 - 09102004566|Info@hisamak.com

کم شنوایی ناگهانی

خانه » blog » کم شنوایی ناگهانی

کم شنوایی ناگهانی

کم شنوایی ناگهانی یا ناشنوایی ناگهانی چرا ایجاد می شود؟

برخی افراد دچار کم شنوایی ناگهانی یا ناشنوایی ناگهانی در یک طرف گوش یا دو طرف آن می شوند که علل مختلفی در ایجاد آن نقش دارد که باید به آن توجه داشته باشند. کم شنوایی ناگهانی یا ناشنوایی ناگهانی می تواند به طور یک طرفه یا دو طرفه اتفاق بیفتد یعنی گوش سمت راست یا سمت چپ و یا هر دو گوش را در برگیرد.

علل کم شنوایی ناگهانی

ضربه، انسداد یا بسته شدن رگ خونی گوش به اصطلاح سکته گوشی می تواند سبب کم رسیدن یا نرسیدن خون به گوش شود که کم رسیدن به گوش کم شنوایی ناگهانی و نرسیدن خون به آن ناشنوایی ناگهانی را ایجاد کند.

علل دیگر کم شنوایی یا ناشنوایی ناگهانی

بیماری های ویروسی مثل اوریون، آنفولانزا، تب خال هم در این مشکل تأثیر می گذارد.
تومور گوش داخلی، بیماری های مربوط به گوش، سیستم های دفاعی فعال بدن بر علیه گوش هم می تواند سبب کم شنوایی یا ناشنوایی ناگهانی شود.

نوار گوش|تست شنوایی|خرید سمعک|لیست س

کم شنوایی ناگهانی

عوامل اکتسابی و غیر مادرزادی در ایجاد ناشنوایی و کم شنوایی

هر نوزادی پس از تولد ممکن است زرد شود، این زردی در بیشتر موارد طبیعی است و مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی گاهی زردی ممکن است شدید باشد؛ زردی شدید روی مغز اثر می‌گذارد و مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.

یکی از عوارض زردی شدید کم شنوایی و ناشنوایی است و با توجه به اینکه تعیین شدت زردی توسط والدین میسر نمی‌باشد لازم است تمام نوزادان مبتلا به زردی در همان ابتدا جهت معاینه نزد پزشک برده شوند و در صورت لزوم آزمایشات لازم انجام گیرد و در صورت بالا بودن شدت ضربه نوزاد بستری شده و تحت درمان قرار گیرد تا به عوارض زردی شدید از جمله کم شنوایی و ناشنوایی دچار نشود.

توصیه هایی برای جلوگیری از کم شنوایی ناگهانی

استفاده از لامپ مهتابی معمولی، مصرف ترنجبین و شیرخشت نیز توصیه نمی‌شود زیرا شروع درمان را به تاخیر می‌اندازند و علاوه بر اینکه تاثیر زیادی ندارند عوارض متعددی را نیز ایجاد می‌کنند. عفونت گوش میانی نیز باعث تجمع مایع چرک در گوش میانی شده و در صورت عدم درمان باعث کاهش شنوایی می‌شود.

درمان به موقع از بروز کم شنوایی جلوگیری کرده و در صورتی که هر فردی دچار گوش درد، تب و احساس سنگینی گوش و خروج چرک از آن شد باید به پزشک مراجعه کرده تا درمان شود. در شیرخواران زیر یک سال بی قراری، اسهال، استفراغ می‌تواند علامتی از ابتلا به عفونت گوش باشد. مصرف بعضی از داروها نیز روی شنوایی فرد تاثیر می‌گذارند و ممکن است تاثیر منفی آنها غیر قابل بازگشت باشد بنابراین مصرف هر نوع دارویی باید با مصرف پزشک صورت گیرد.

بعضی از عفونت‌های چرکی یا ویروسی باعث کم شنوایی و ناشنوایی می‌شوند. مننژیت (عفونت مغز)، سرخک،‌ آبله مرغان، اوریون از جمله این بیماریها هستند. رعایت نکات بهداشتی مانند شستن دستها با صابون و اجتناب از بیماران از بروز بیماری کم می‌کند؛ واکسیناسیون نیز باعث پیشگیری از بروز برخی از این بیماریها می شود. همچنین مصرف شیر تا دو سالگی نیز مقاومت بدن در مقابل بیماریها را بیشتر می‌کند.

توصیه می شود که به طور کلی جهت پیشگیری از کم شنوایی و ناشنوایی اقداماتی چون مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج به خصوص اگر فرد ناشنوایی در فامیل وجود داشته باشد، مراقبت در جهت جلوگیری از ابتلا به بیماریهای عفونی در دوران بارداری، عدم مصرف دارو در هر زمانی هنگام بارداری بدون دستور پزشک، زایمان در بیمارستان و زایشگاه، جدی گرفتن زردی نوزادان و ابتلا به هرگونه بیماری عفونی، عدم ورود اجسام نوک تیز در گوش، واکسیناسیون کودک، تغذیه کودک از شیر مادر تا دو سالگی، اجتناب از محیط‌های پر سر و صدا، جلوگیری از پاک کردن مجرای گوش نوزاد را انجام دهید. لازم است شنوایی همه نوزادان پس از تولد هرچه زودتر بررسی شود اما حتی اگر شنوایی فرزند شما طبیعی تشخیص داده شد لازم است هرچند یکبار شنوایی کودک خود را چک کنید. به طور کلی والدین باید مراقب باشند چرا که کودکان با انجام برخی از رفتارها در دوره‌های مختلف سنی زیر دو سال ممکن است ناشنوا یا کم شنوا شوند.

سمعک و کم شنوایی ناگهانی

معمولا این مدل از کم شنوایی در 48 ساعت اول درگیری، قابل رسیدگی یا احیانا درمان است. لیکن بعد از این زمان، معمولا این کاهش شنوایی پایدار است. شنوایی شناسان با عنایت به نوار گوش، میزان کم شنوایی را مشخص نموده و معمولا از سمعک بعنوان یک راه حل استفاده می نمایند.

از آنجایی که این درگیریها معمولا یکطرفه می باشند، سمعک کمک و راه حل بسیار مفیدی خواهد بود و می تواند ارتباط فرد را تا حد زیادی به حالت قبل از درگیری برگرداند. باز هم متذکر می شویم، سمعک شنوایی از دست رفته را بهتر نمی کند بلکه صداها را بصورت اختصاصی بلند می کند تا به حد قابل شنیدن برای گوش نزدیک شود. قابل ذکر می باشد که عدم استفاده از سمعک می تواند قدرت شنیدن و توانمندیهای مغزی را در بلند مدت، تحت تاثیر قرار داده و خسارات جبران ناپذیری را به ارمغان آورد.

سمعک|خرید سمعک|فروش سمعک|سنجش شنوایی|شنوایی سنجی

سمعک|خرید سمعک|فروش سمعک|سنجش شنوایی|شنوایی سنجی

پیشنهاد “های سمعک” در مورد کم شنوایی ناگهانی

بلافاصله به شنوایی شناس مراجعه نمایید تا میزان و نوع کم شنوایی مشخص شود. در صورت صلاحدید شنوایی شناس، حتما و بدون وقفه شروع به استفاده از سمعک نمایید. مطمئن باشید هیچ کس در دنیا توجهی به استفاده شما از سمعک ندارد و این یک نقص یا معلولیت محسوب نمی گردد.

با ما در تماس باشید: تهران 22212127

[wpseo_map width=”400″ height=”300″ zoom=”-1″ map_style=”terrain” scrollable=”1″ draggable=”1″ show_route=”0″ show_state=”0″]

کم شنوایی ناگهانی
  • sudden hearing loss
5.0
درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
تبریک می گوییم
شما به شنوایی خود اهمیت می دهید و برای سلامتی آن، های سمعک را مطالعه می کنید، خوشحالیم
close-image

خرید،مقایسه و بررسی بهترین سمعک های دنیا در های سمعک. تلفن گویا: 22212127 رد کردن